Kapitan Andreevo'daki kuyruk çileleri bitecekPazar, 20 Şubat 2011

Kapitan Andreevo'daki kuyruk çileleri bitecekMaliye Bakanı Simeon Diyankov ve Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, TIR kuyruklarının yeni yapılacak otoyol ile 1 yıl içinde çözüleceğini söyledi.

Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Siemon Dyankov ile Kültür Bakanı Vejdi Raşidov İstanbul ziyaretlerinin ikinci gününde göçmen dernekleri temsilcileriyle görüştüler. Bakan Raşidov "Bizim hükümetin sizin problemleri çözmek için her türlü diyaloğa açık olduğunu göstermek isteriz" dedi. Bakan Raşidov hükümetin tüm Bulgaristan vatandaşlarına aynı ilgiyi gösterdiğini, nerede yaşadıkları, hangi dine mensup oldukalrına bakmaksızın sorunların çözümü için aynı çabayı sarfettiğini kaydetti. Simeon Dyankov da Bulgaristan'da yapılan son genel seçimlerde İstanbul'da seçim noktaları kurulması dolayısıyla teşekkür ederek, Ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler için de yardımlarını beklediklerini söyledi.

Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ve Maliye Bakanı Simeon Diyankov, karayolu ile dönüş yolunda Edirne'ye uğradı. Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Valço Georgiev ile birlikte öğle yemeği yiyen iki bakan, ardından St. Konstantin Elena Kilisesi ve Sveti Georgi Kilisesi ile Selimiye Camii'ni gezdi. Bulgar vatandaşlarla görüşüp onların problemlerini öğrendiklerini belirten iki bakan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TIR kuyruğu sorununun da çözüleceğini belirten Maliye Bakanı Simeon Diyankov, "Biz otoyol yapıyoruz ve 2 sene içinde bitecek. Kaptan Andreova Sınır Kapısı'nda 6 peron daha açacağız ve ulaşım daha kolay olacak. Şu an problem var" dedi. Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ise 1 hafta içinde yapımına başlanacak olan otoban ile birlikte 6 gişe yapılacağnı ve 1 yıl içinde bu kuyruklar rahatlayacağını söyledi.

Tel örgü uydurma

İki ülke arasına tel örgü yapımını söz konusu olmadığnı belirten Maliye Bakanı Simeon Diyankov, "Şap hastalığı birkaç köyde vardı ve o problem çözüldü. Hayvanların yerine para verdik bizim köylülere. Şu an problem yok. Tel örgü yok, olamazda, gazeteciler çıkarttı bu meseleyi, böyle birşey yok" dedi.

Ardından iki bakan, çok sayıda Türk lokumu ve baklava ile Edirne'nin meşhur badem ezmesinden aldıktan sonra Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden karayolu ile Edirne'den ayrıldı.


DİĞER HABERLER