Karaaç 5. Geleneksel Balkan Türkleri Tarihi Buluşması ve Bahar Şenliği yine coşkulu geçtiÇarşamba, 18 Mayıs 2011

Karaaç  5. Geleneksel Balkan Türkleri  Tarihi Buluşması ve Bahar Şenliği yine coşkulu geçtiİzmir Avrasya Türkleri Derneği'nin bir projesi olan Balkan Türkleri tarihi buluşması ve bahar şenliği bu yıl yine Manisa Karaağaçlı kasabasında Bulgaristan'ın tüm bölgelerinden toplam 615 kişi ve 15 de protokolün katılımıyla beşinci kez başarıyla gerçekleşti

Temmuz ayının başında ise yine 3.sünü gerçekleştireceğimiz "Sevgi Köprüsü " projesi başlayacaktır.
Kasım ayı ise üçüncü projemiz olan "KÖKLERİMİZLE BULUŞMA" projesi Bayındıra bağlı Kavak Alanı köyünde gerçekleştireceğiz.

Bu yıl ki 5. Geleneksel Balkan Türkleri Tarihi Buluşması ve Bahar Şenliği etkinliğine Bulgaristan Hak ve Özgürlük Hareketi'nden yüksek protokol yer aldı.

Ruşen RIZA- HÖH Genel Başkan Yardımcısı, Ali OSMAN İMAMOV -HÖH Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili, Remzi OSMAN - HÖH milletvekili -Kırcaali, Arif AGUŞ- HÖH milletvekili—Smolyan, AYRUŞ HACI - HÖH Yönetim Kurulu Üyesi, Şaban ALİ AHMET- Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı, Elisaveta KEHAYAOVA- Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı, Ayhan ETEM - Hoşgörü Belediyeler Birliği Başkanı, Mehmet KARAMOLLA- Sırnitsa Belediye Başkanı, Hayri İBRAHİMBAŞEV - Çepintsi Belediye Başkanı, Neven ŞOTAROV- HÖH Devin İlçe Başkanı, Seyhan MEHMET - ÖMER LÜTFİ DERNEĞİ BAŞKANI, Radoslav REVANSKİ - HÖH Gençlik Kolları Yetkilisi, Ayvaz SALİM- HÖH İzmir Ege Bölge Gençlik Kolları Sorumlusu, İsmail VATANSEVER - HÖH EGE Bölge Sorumlusu.
Bulgaristan'ın daha birçok bölgelerinden parti lider ve sorumluları bu etkinliğimize teşrif etmişlerdir.
2007 yılında başlattığımız bu proje kapsamında tüm Bulgaristan'ın her bölgesinden bu güne kadar toplamda 4650 misafiri ağırlamış bulunmaktayız.
Bu misafirlerimizin ağırlanmasında maddi ve manevi katkısı olan Manisa Valisi Sn. Celalettin GÜVENÇ beye ve Karaağaçlı Belediye Başkanı Sn. Sadık ATAKLI beye ve en çok da Karaağaçlı misafirperver sakinlerine teşekkürü bir borç biliyoruz.

Çığ gibi büyüyen bu projemizin devamı ise seneye artık Balıkesir, Bandırma ve Gönen üçgeninde de başlayacaktır.
Bu etkinliğimizi Bursa-BAL-GÖÇ yönetimiyle ortak düzenlemeyi planlıyoruz duyurulur.
Saygılarımla: MEHMET SERBEST
İZMİR AVRASYA TÜRKLERİ DERNEĞİ BAŞKANI.


İzmir Avrasya Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Serbest'in festival açılışındaki konuşması
SAYIN BAKANIM VE BAŞBAKAN YARDIMCIM , SAYIN VALİM, SAYIN MANİSA ORDU KOMUTANIM , BULGARİSTAN HAK VE ÖZGÜRLÜK HAREKETİ GENEL BAŞKAN YARDIMCIM VE BERABERİNDEKİ MİLLET VEKİLLERİ HEYETİ, SAYIN BULGARİSTAN BAŞ MÜFTÜM ,SAYIN KARAAĞAÇLI BELEDİYE BAŞKANIM, SAYIN İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIM ,SAYIN FEDERASYON VE DERNEK BAŞKANLARIM , GÜZEL TÜRKİYEMİZ İÇİN HİZMETE HAZIRLANAN MİLLETVEKİLLERİ ADAYLARIMIZ VE ŞU AN GÖREVİ BAŞINDA OLAN MİLLETVEKİLLERİMİZ,DEĞERLİ BASIN ,HANIM EFENDİLER BEYEFENDİLER ,KIYMETLİ MİSAFİRLER VE BU ETKİNLİĞE BEŞ YILDIR EV SAHİPLİĞİ YAPAN MİSAFİRPERVER KARAAĞAÇLI SAKİNLERİ

GELENEKSEL 5. BALKAN TÜRKLERİ TARİHİ BULUŞMASI VE BAHAR ŞENLİĞİNDE BU YIL YİNE SİZLERLE BU ÇOK ANLAMLI ETKİNLİĞİMİZİN MUTLULUĞUNU SEVİNCİNİ VE HEYECANINI PAYLAŞMAKTAN SON DERECE BAHTİYAR VE MESUDUM. TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE BULGARİSTAN CUMHURİYETİ ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜLERİNİN HER GEÇEN YIL PEKİŞMESİNE VESİLE OLAN İZMİR AVRASYA TÜRKLERİ DERNEĞİNİN BİR PROJESİ OLUP KARAĞAÇLI BELEDİYESİ VE MANİSA VALİLİĞİNİN SPONSORLUĞUNDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BU ETKİNLİKTE EN DERİN SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNAR VE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.
ÇOOK YILLAR ÖNCE YÜZERİKEN HAYAT DENİZİNDE BİR FIRTINA BATIRDI GEMİMİZİ , DENİZ YUTTU HEPİMİZİ , KİMİMİZİ BOĞUDU KIYIYA ATTI KİMİMİZİ BAKIN ŞU YARADANIN İŞİNE PAYLAŞMAK İÇİN HASRETİMİZİ BU YIL YİNE KARAAĞAÇLI DA BULUŞTURDU BİRİBİRİMİZİ.
KUŞLAR YUVA YAPAR YAVRU BÜYÜTMEK İÇİN, İNSAN OĞLU YUVA YAPAR NESİLLERİNİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN,YAVRU KUŞLAR UÇAR YUVADAN KANATLANINCA İNSAN OĞLU AYRILIR YUVADAN KAPISINA AYRILIK MELEĞİ AYRILIK HABERİNİ VERİNCE, SEBEPLİ VE YA SEBEPSİZ İNSAN OĞLU AYRILSA BİLE BİRİBİRİNDEN GÜN GELİR YİNE BULUŞUR BİRİ BİRİNİ SEVİNCE"İŞTE BU GÜN BURADA OLDUĞU GİBİ.
KIYMETLİ MİSAFİRLER HER ULUSUN GEÇMİŞTE BİR TARİHİ VARDIR VE ULUSLARI ULUS YAPAN İŞTE ONUN TARİHİ VE KÜLTÜRÜDÜR VE BU TARİH GELECEK NESİLLERE, DOĞRU AKTARILMALIDIR TARİHİ TARİHÇİLERE BIRAKMALIYIZ SİYASTÇİYE DEĞİL,GEÇMİŞ GERÇEK BİR TARİHLE YANLIŞ BİR SİYASET YAPILDIĞINDA ULUSLARIN KADERİ DEĞİŞİYOR VE YENİ BİR TARİH YAZILIYOR.
1984-1989 YILLARINDA BULGARİSTANDA TOTALİTER REJİM ZAMANINDA OLDUĞU GİBİ YÜZBİNLERCE BULGARİSTAN TÜRKÜNÜN KADERİ DEĞİŞTİ DOĞDUĞU ATA VATAN TPOPRAKLARINI TERK ETMEK ZORUNDA KALDI HALBUKİ BİZLER ORADA BAĞDA BAHÇEDE TARLADA İNŞAATLARDA HER ALANDA YORULMADAN HİZMETİMİZİ SUNUYORDUK AMMA İŞTE YANLIŞ YAPILAN BİR SİYASET SONUCU BİZLERİN KADERİ DEĞİŞTİ VE ÜZERİMİZDE BİR TARİH YAZILDI.AMMA ÇOK ŞÜKÜR Kİ BİZLERİN BİR DE ANA VATANI VARDI İŞTE BİZE BU SEFER ANA VATANIMIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ KUCAK AÇTI VE BİZ MİNNETTARIZ VE ŞU AN ANA VATANIMIZA HİZMET EDİYOR VE ŞEREF DUYUYORUZ.
İŞTE KIYMETLİ MİSAFİRLER BU SEBELERDEN DOLAYI ASIRLARDIR BU GÖÇ ÇEMBERİ HİÇ KAPANMAMIŞ AMMA HER ŞEYE RAĞMEN BİZLER YİNE ORALARDAN AYRILSAKTA BAĞLARIMIZI HİÇ KOPARMADIK KOPARAMAZDIKTA ÇÜNKÜ BİZ ET VE TIRNAĞIZ BİZİ BAĞLIYAN ORTAK BİR TARİHİMİZ VAR BİR KAN BAĞIMIZ VAR İŞTE O YÜZDENDE BU GÜN BURADAYIZ .
TABİ BUNUN DA SEBEBİ ŞU AN İKİ ÜLKE RASINDA YÜRÜTÜLEN DOĞRU SİYASET SONUCUNDANDIR,.BU DOĞRU SİYASETE 1990 YILLARINDA DEMOKRASİNİNDE GELMESİYLE SAYIN , AHMET DOĞAN BAŞKANLIĞINDA KURULAN HAK VE ÖZGÜRLÜK HAREKETİ PARTİSİNİN DE BÜYÜK KATKILARI OLMUŞTUR BU GÜN ARTIK BU PARTİ ULUSAL BİR PARTİ HALİNE GELMİŞ OLUP ATTIĞI DORU ADIMLARLA BULGARİSTANIN SİYASETİNE VE EKONOMİSİNE YÖN VEREBİLECEK KADAR YÜKSELMİŞTİR.
BU GÜN SADECE BULGARİSTANLA DEĞİL TÜM KOMŞU ÜLKELERLE ARAMIZ ÇOK İYİ DURUMA GELMİŞTİR BİR ÇOK ÜLKELER İÇİN VİZELER KALKMIŞTIR VE GEÇMİŞTEKİ ATEŞ PÜSKÜREN BAZI ÜLKELER ŞU AN ÜLKEMİZİN DOSTLUĞUNA VE DESTEĞİNE İHTİYACI VARDIR BUNU DA TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN VE SİYASETÇİLERİMİZİN BİR BAŞARISIDIR TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
BİZLER ARTIK BU GÖÇLERİN BU GÖZ YAŞLARIN BİR DAHA OLMASINI İSTEMİYORUZ BU ACILARIN YAŞANMASINI İSTEMİYORUZ BİZLER ARTIK İKİ ÜLKE ARSINDA TURİZM TİCARET VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER OLMASINI İSTİYORUZ ÇÜNKÜ TURİZM TİCARETİN PASAPORTUDUR , TİCARET BARIŞIN TEMELİDİR , KÜLTÜREL ETKİNLİKLŞERİ İSE DOSTLUĞA UZATILAN ELLERDİR.

BİZ BU ETKİNLİĞİMİZİ 2007 YILINDA BAŞLATIĞIMIZDA VE SONRASINDA FARKLI YORUMLAR YAPILDI BİZLERE TAŞ VE ÇAMUR ATILDI AMA KIYMETLİ MİSAFİRLER ELBİSE ÜSTÜNDEKİ ÇAMUR HER ZAMAN YIKANIR TAŞIN AÇTI YARA İSE GEÇER ÖNEMLİ OLAN BİZİM İÇİMİZİN ÇAMURLU OLAMAMSI. BİZLER BU ATILAN ÇAMUR VE TAŞLARDAN SET DUVAR YAPMADIK BİZLER BU TAŞ VE ÇAMURDAN TAM AKSİNE KÖPRÜLER KURDUK VE BİZ KÖPRÜ USTASI OLDUK VE BU GÜN YİNE BAKIN BU KADAR İNSAN BU KÖPRÜMÜZ SAYESİNDE BİR ARAYA GELEBİLMİŞTİR.
GEÇMİŞİ ASLA VE ASLA UNUTAMAYIZ AMMA KAFAMIZ GEÇMİŞE TAKILI DA YAŞAIYAMAYIZ İLERİYE BAKMALIYIZ ÇÜNKÜ "DÜNKÜ GÜNÜMÜZ İLE BU GÜNKÜ GÜNÜMÜZÜ ÇEKİŞTİRİRSEK YARINIMIZI DA KAYBEDERİZ " DEMİŞ ATALARIMIZ.
KIYMETLİ MİSAFİRLER DERNEĞİMİZİN ÇOK ÖNEMLİ HER YIL BAŞKA BİR PROJESİ DAHA GERÇEKLEŞİYOR "SEVGİ KÖPRÜSÜ PROJESİ"BU PROJE KAPSAMINDA BULGARİSTANIN TÜM BÖLGELERİNDEN 10-15 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARIMIZI 10-15 GÜN MANİSAMIZDA AĞIRLIYORUZ VE ÜLKEMİZİ TANITIYORUZ VE GELECEK NESİLLERİN DOSTLUK KÖPRÜSÜ AYAĞINI ŞİMDİDEN OLUŞTURMUŞ OLUYORUZ TABİ Kİ BURADA İTİRAF ETMELİYİM Kİ BU PROJENİN DE FİKİR BABASI MANİSA VALİMİZ SAYIN CELELETTİN GÜVENÇ BEY HER ZAMAN YANIMIZDA OLDUĞU GİBİ BU PROJEDE SADECE FİKİR VERMEYLE KALMAMIŞ BİRE BİR BU PROJEYLE İLGİLENMİŞTİR.
O YÜZDEN BEN SİZLERDEN KENDİLERİNE BİR ALKIŞ İSTİRHAM EDİYORUM TABİ Kİ BU PROJEDE KARAAĞÇLI BELEDİYE BAŞKANIMIZ SADIK ATAKLI BEYİN MANİSA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN DE KATKILARI İLE OLMUŞTUR ONLARA DA BİR ALKIŞ İSTİRHAM EDİYORUM VE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM,
DERNEĞİMİZ AYRICA İZMİRDE 4500 FİDAN DİKTİRMİŞTİR.
BU FİDANLARIMIZDA GÖRÜNEN YEŞİL YAPRAKLARIYLA HER BİRİ YEŞİL ELBİSE GİYMİŞ DOKTORU ANDIRIP YAPRAKLARIYLA HAVAYI TEMİZLER VE YAĞMUR ELÇİLİĞİ YAPAR GÖRÜNMEYEN KÖKLERİYLE İSE HER BİRİ BİR EROZYON ASKERİ GÖREVİNİ YAPMAKTADIR VE BU AÇLARDA TOPRAK İLE GÖK YÜZÜ ARSINDA KÖPRÜ KURMAKTADIR .
İŞTE KIYMETLİ MİSAFİRLER İŞİMİZ GÜCÜMÜZ KÖPRÜLER KURMAK DOSTLUKLAR KURMAK KÜLTÜREL ETKİNLİKLER YAPMAK BİZİM BAŞAKA BİR NİYETİMİZ YOK ATILAN TAŞLAR VE ÇAMURLAR BİZİ NE KİRLETEBİLİYOR NE DE BİR YANIMIZI YARALIYOR"ATILAN BİR TAŞ KAZA İLE BİR ALTIN KASEYE DEĞDİİĞİNDE VE KIRDIĞINDA ALTIN KASE DEĞER KAYBETMEZ TAŞ İSE ALTIN KASEYE DEĞİDİM DİYE DEĞER KAZANMAZ" BİZ DERNEK OLARAK ÜLKEMİZE FAYDALI OLAMK İSTİYORUZ VE DERNEKLERİN HER ÜLKE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.
NASIL Kİ BİR VÜCUDUN EL E GÖZ E KULAĞA BURUNA AYAĞA İHTİYACI VAR İSE NASIL Kİ BİR BİNANIN SAĞLAM SÜTÜNLARA İHTİYACI VAR İSE İŞTE ÜLKEMİZİN DE DERNEKLERE İHTİYACI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM DERNEKLER BİR ÜLKENİN GÖZÜ KULAĞI ELİ AYAĞI GİBİDİR KANISINDAYIM.VE ONLARA SAHİP ÇIKLIMASI GEREK.
2007 YILINDAN BU GÜNE KADAR TOPLAMDA 4000 MİSAFİR AĞIRLANDI KARAĞAÇLI KASABASINDA VE BİR ÇOK İNSAN BURADA DOSTLUKLAR KURDU AKRABALAR BULUNDU YÜZ YIL ÖNCE BİRİBİRİNİ KAYBETMİŞ AİLELER KÖKLERNLE BULUŞTU KARŞILKLI GİDİP GELMELER VE TİCARETLER YAPILMAYA BAŞLADI BU ETKİNLİĞİMİZİN SAYESİNDE.
İŞTE DEĞERLİ MİSAFİRLER BU BİZE MUTLULUK VERİYOR VE GELECEK NESİLLERE DE ÖRNEK OLUYOR DİYE DÜŞÜNÜYOR VE BU ETKİNLİĞİMİZİN MEŞELESİNİ YÜZ YILLARCA GENÇ NESİLLERİMİZİN DEVAM ETMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM.
KIYMETLİ MİSAFİRLER SÖZLERİME SON VERİRKEN BENİM BURADAN AYRICA TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİĞİM BİRİLERİ VAR KİMLERDİR ONLAR BİLİYORMUSUNUZ KIYMETLİ MİSAFİRLER İŞTE BUNLAR KARAAĞÇLI HALKIDIR ONLARSIZ BİZ BU PROJEYİ YAPAMAZDIK ONLARIN MİSAFİRPERVERLİĞİ OLMASAYDI BİZ BU GÜNLERE GELEMEZDİK DEĞERLİ KARAĞAÇLI KASABASI SAKİNLERİ TEŞEKKÜR EDİYORUZ SAĞ OLUN TÜM AİLELERİNİZİN SOFRALARI EBEDİYEN BEREKETLİ OLSUN GELECEK NESİLLERİNİZ YOKLUK YÜZÜ GÖRMESİN NASIL BİR HİZMET YAPTIĞINIZI YÜCE RABBİMİZ GÖRÜYOR VE RABBİMİZ YAPILAN İYİLİKLERİ MÜKAFATSIZ BIRAKMAZ.EVET ŞİMDİ KARAAĞÇALI KASABASINA GÜÇLÜ BİR ALKIŞ İSTİRHAM EDİYORUM.
TABİ BURADA TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİĞİM YİNE BU KASABAMIZ İÇİN GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATIP BU KASABAYA HİZMET İÇİN MEŞELEYİ DEVR ALAN VE BU PROJEYE DE SAHİPLENEN KARAAĞAÇLI BELEDİYE BAŞKANIMIZ SN SADIK ATAKLIYA DA SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUM , BU PROJENİN İLK TEMELİNİ ATTIĞIMIZ ESKİ KARAĞAÇLI BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ŞERİF BAŞKALA DA TEŞEKKÜR EDİYORUM , BU PROJEMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEDE YİNE ÇOK EMEĞİ OLAN MADDİ VE MANEVİ KATKILARIYLA ESKİ SARNIÇ BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ACAR A DA TEŞEKKÜR EDİYORUM BU GÜN BELEDİYE BALŞKANI OLAMSADA YİNE DESTEİNE DEVAM EDİYOR,KARAAĞAÇLI KASABASININ HİZMET MEŞALESİNİ ALAN SAYIN SADIK ATAKLIYIA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ, KOLDERE BELEDİYESİNE ,MÜTEVELLİ BELEDİYESİNE,SARUHANLI BELEDİYESİNE , SÜLEYMANLI BELEDİYESİNE,KIRKAĞAÇ KAYMAKAMLIĞINA,İZMİR BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONUNA,SELİM ŞAHLAR SAKİNLERİNE,MANİSA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE EMEĞİ GEÇEN TÜM KURUM VE KURULUŞLAR VE EN SONUNDA BİZLERE 24 SAAT TELEFONLARINI AÇIK TUTAN DEVLETİN KAPISIN VE HER ŞEYDEN ÖTE BİZLERE KALBİNİN KAPISINI AÇIK TUTAN DEVLET BÜYÜMÜZ MANİSA VALİMİZ SAYIN CELELETTİN GÜVENÇ BEYE DE ŞAHSIM DERNEĞİMİZ VE HEPİNİZ ADINA SONSUZ TEŞEKKÜRLER SUNUYORUM
BULGARİSTANDAN GELEN 650 MİSAFİRİMİZ VE BU GÜN BU ANLAMLI GÜNÜMÜZDE BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYAN DEVLET BÜYÜKLERİM , BİRİ BİRİNDEN KIYMETLİ MİSAFİRLERİMİZ HEPİNİZİ BİR KEZ DAHA EN DERİN SEVGİ SAYGI VE MUHABETLE SELAMLIYOR HOŞGELDİNİZ DİYOR GELENEKSEL BALKAN TÜRKLERİNİN TARİHİ BULUŞMASI VE BAHAR ŞENLİNİN 6.SINDA BULUŞMAK ÜMİDYLE SİZLELE BU ÜÇ GÜNLÜK ETKİNLİĞİMİZDE İYİ VAKİT GEÇİRMENİZİ DİLİYOR MİLLET VEKİLİ ADAYLARIMIZA DA BAŞARILAR DİLİYOR VE ALASMALADIK DİYORUM .


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER