Karamantsi Köyü Şenliği ve Mayıs Olayları Anma Töreni 7 Mayıs’ta düzenlenecekCuma, 28 Nisan 2023

Karamantsi Köyü Şenliği ve Mayıs Olayları Anma Töreni 7 Mayıs’ta düzenlenecek

Haskovo (Hasköy) ili Mineralni Bani (Meriçler) İlçesine bağlı Karamantsi (Karamanlar) köyünde zorla isim değiştirme kampanyasına karşı direnişin gösterildiği 1984 yılı Mayıs Olayları’nı anma töreni de yapılan geleneksel köy şenliği bu yıl 7 Mayıs'ta düzenlenecek. Etkinlik, pandemi nedeniyle 2 yıllık bir aradan sonra ikinci kez gerçekleştirilecek. 10 Mayıs 1984 tarihinde Karamantsi'de yerel Müslümanlara yönelik zorla isim değiştirme kampanyasına karşı kitlesel direniş gösterildi.

Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender, “Bu olay, yalnızca sözümona “Soya Dönüş Süreci’ne karşı değil, aynı zamanda o zamanki Bulgaristan Halk Cumhuriyeti’ndeki tüm totaliter rejime karşı ilk direniş olaylarından biridir” diye anımsattı. İskender, “Bu olay, o zamanki rejime karşı ilk direniştir" dedi.

Geleneksel olarak Karamantsi Köyü Şenliği ve anma törenine ülke ve bölge düzeyinde Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) seçkin temsilcileri katılır. Parti lideri Mustafa Karadayı, milletvekilleri, partinin il başkanları ve HÖH’lü belediye başkanlarının da bu yıl buraya gelmeleri bekleniyor. Karamantsi’den çocukların sunduğu şenlik programı ve Mayıs Olayları münasebetiyle düzenlenen anma mitinginin ardından köyün yakınındaki çayırda büyük bir serbest güreş turnuvası düzenleniyor.

Belediye Başkanı, “Türkiye ve Bulgaristan'dan çok sayıda misafir bekliyoruz. Onları ağırlayacağız. Saat 13.00'te serbest güreş müsabakaları başlayacak. Turnuvanın ödül fonu 10 000 levadır. Başpehlivan bir buzağı, ikinci olan bir koç ve üçüncü olan bir kuzu ile ödüllendirilecek” diye açıkladı.


DİĞER HABERLER