Karapınar Mevlidine 1500'ü aşkın kişi katıldıPazartesi, 23 Temmuz 2018

Karapınar Mevlidine 1500'ü aşkın kişi katıldıArdino (Eğridere) İlçesi'nin Pravdolüb (Hatipler) köyüne yakın bir mevkide bulunan Karapınar adlı yerde 1500'den fazla Müslüman ve Hıristiyan'ı bir araya getiren geleneksel sağlık ve bereket mevlidi yapıldı. Kırcaali Bölge Müftü Vekili Nasuf Nasuf ve Ardino Camii İmam Hatibi Orhan Yakub başta olmak üzere din görevlileri, Kur'an-ı Kerim tilaveti sundular ve ardından Mevlidi- Şerif okudular. Daha sonra sağlık ve bereket için topluca dua edildi. Bölge Müftü Vekili, yapılan mevlitlerin insanlar arasında birlik ve beraberliği pekiştirme vesilesi olduğunu vurguladı.

Mevlit, Ardino Belediyesi, yerel iş adamları ve merkezi Ardino'nun kardeş İstanbul Kartal Belediyesi'nde bulunan Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin desteği ile Pravdolüb Camii Encümenliği tarafından organize edildi.

Dualardan sonra mevlitte bulunanlara 20 kazan etli pilav dağıtıldı. Kurbanlık hayvan için yapılan 1 300 avro tutarındaki masraflar, Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından karşılandı. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Sekreteri Müh. Kemal Aliev de mevlit için kendi cebinden para verdiler. Organizatörler, pilavın bir kısmını hastanede yatan hastalara ve Sığınma Evi sakinlerine gönderdiler. Artan pilav ise mevlide gelemeyen aile fertlerine ulaştırmaları üzere katılımcılara dağıtıldı.

Mevlitte Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Olcay Coşkun, Bulgaristan'ın eski Bursa Fahri Konsolosu Hayati Korkmaz, İstanbul Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özgün ve İstanbul Hallarlılar Derneği Başkanı Rıfat Yağcı ve başta Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram başta olmak üzere tüm Ardino Belediye yönetimi hazır bulundular.

Mevlidin organizatörleri, her yıl mevlide mali destek veren sponsorlara ve yerli iş adamlarına teşekkür ettiler.

Mevlidin Sponsorları:
1. İstanbul Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği-1300 avro
2. Resmi Murat-320 kg pirinç
3. Müh. Kemal Aliev-1000 adet ayran
4. Sulhi Baykal-500 leva
5. Bayar Koray-300 leva
6. Evgin Şefkedov-300 leva
7. Metin Solak-200 leva
8. Gürsel Emin-100 leva
9. Eyvaz Fahredinov-100 leva
10. Atanas Haciev-100 leva
11. Seyfullah Muten-50 leva
12. Şenol Hüseyin-50 leva
13. Şahin Bayramov-500 adet ayran
14. Dr. Adem Persenski-500 adet ayran
15. Slavi Avramov-300 adet ekmek


DİĞER HABERLER