Karayançeva: Sahte politikacılar yüzünden Kırcaali Çevre Yolu’na sahip olma fırsatını kaçırıyoruzCuma, 27 Ocak 2023

Karayançeva: Sahte politikacılar yüzünden Kırcaali Çevre Yolu’na sahip olma fırsatını kaçırıyoruz

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi Kırcaali Bölge Koordinatörü ve 46. Dönem Halk Meclisi Başkanı Tsveta Karayançeva, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kendilerini politikacılar ilan eden birileri yüzünden Kırcaali'de bir çevre yoluna sahip olma fırsatını kaçırıyoruz. Hak etmedikleri halde milletvekili seçilen ve milletvekili meraklısı olan kişiler çevre yolu konusunda yıllardır kendini demektedirler. Hatta nerede olduğu meçhul 5 bin Kırcaali'nin imzaladığı bir toplu imza dilekçesi bile hazırlandı. Ancak 2 yıldır konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Bölge Valisi Daniel Delçev ve Karayolları Kırcaali İl Müdürlüğü projeyi ilerletmek için hiçbir şey yapmıyor” diye kaydetti. Kiril Petkov hükümetini tam bir beceriksizlikle suçlayan Karayançeva, Çevre Yolu projesine kaynak tahsis edilmeden 9 günde 9 milyar levanın heba olduğunu söyledi. Eski Meclis Başkanı, “Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı'nda 1 milyar leva tutarında şarj edilebilir pil fabrikası inşa edilmesi öngörülüyor, Kırcaali Çevre Yolu projesi yine plan içinde yer bulamadı. Aynı zamanda proje maliyeti 140'tan 250 milyon levaya ulaştı” diye belirtti.

Eski Karayolları Kırcaali İl Müdürü Müh. İvan Gavazov, çevre yolunun kavramsal tasarımının 2009'da hazır olduğu konusunda kararlıydı. Müh. Gavazov, “2011 yılında milli önem arz eden bir yapı ilan edildi. 2017 yılında teknik projesi hazırlanarak onaylandı. Bakan Karacov bunu 25 Mart 2022'de alenen itiraf etti” dedi. Projenin bir ön geçmişi olduğuna dikkat çeken eski Karayolları Kırcaali İl Müdürü, “Ön geçmişi, doğu ve batı versiyonuyla kavramsal bir projenin hazırlandığı 40 yıl öncesine dayanıyor. Daha sonra doğu versiyonu seçilir. 2017 yılında Karayolu Altyapı Ajansı (APİ) kamulaştırma işlemlerine başladı. Tasarımcı şirket, "Gorubso" ve "Harmony 2012" şirketleriyle ortaklık içinde çalışıyor. Dıjdino köyündeki araziler kamulaştırıldı. Daha sekiz köyde arazi kamulaştırılması bekleniyor. Arazilerin parça parça bölük olması kamulaştırmayı zorlaştırmaktadır. Kamulaştırma için 2 milyon leva ayrıldı ve bu paraya henüz dokunulmadı.

GERB hükümeti, çevre yolunun inşaatına başlamak için tamamen hazırdı. 2017 yılında çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporu hazırlandı. Raporun geçerlilik süresi bu yıl nisan ayında doluyor. Çalışma başlatılmazsa en az 2-3 yıl sürecek yeni bir ÇED raporu alma prosedürü gerekecek” diye aktardı.

Karayançeva, Değişime Devam (PP) partisi temsilcilerinin projenin şu anki durumunu bilmemekle suçladı. “Önerilen otoyollar ve Belomorski Bulvarı’nda alt ve üst geçitler inşa edilmesi, “politik sakız" ve seçim öncesi tam bir beceriksizliği ele veriyor” diyen GERB İl Koordinatörü, milletvekilleri N. Ananiev'i, N. Minçev’i ve eski milletvekili G. Çepişev'i Kırcaali halkını kasten yanıltmakla suçladı.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER