Kasim dede: Bulgaristan'da gençleri parlak bir gelecek beklemiyorSalı, 29 Ocak 2019

Kasim dede: Bulgaristan'da gençleri parlak bir gelecek beklemiyorEmekli tanıdıkları ve arkadaşlarıyla görüşmek ve sohbet etmek için Ardino'ya (Eğridere) gelen Ardino'nun (Eğridere) Gırbişte (Sırtköy) köyünden 83 yaşındaki Kasim Cerahov," Uzun bir çalışma hayatım oldu (46 yıl), fakat düşük bir emekli maaşı (274 leva) alıyorum. Her yıl emeklilik yaşı ve emeklilik prim gün sayısı artıyor. Yıllar sonra Bulgaristan'da emekli vatandaşlar olmayacak" dedi. Kendisine Ardino Emekliler Kulübü'nde rastladık, o buradaki keyifli ve rahat bir ortamda kahve yudumluyordu. Kasim dedenin ifadelerine göre bizde emekli maaşları çok düşük ve bu devletin zayıf yönetiminden kaynaklanıyor. Kasim dede," Bulgaristan'daki emeklilik sistemi her yeni hükümetle birlikte değişiyor. Son değişikliklere göre zannedersem, erkekler 65 yaşını doldurduğunda ve 40 yıl sigortalılık süresine sahip olduklarında emekli olabilecekler. Bu nasıl olacak? Emeklilik yaş sınırı yükseltilmeli değil, düşürülmelidir. 10 yılı aşkın bir süredir Avrupa Birliği'ne (AB) üyeyiz, fakat ülkede yapılan her hangi bir değişiklik yok. Gençler ülkeden kaçıyor, hem de eğitimli gençler ve insan sermayesi azalmaya devam ediyor. Bulgaristan'da gençleri parlak bir gelecek beklemiyor" diye ifade etti.

Geçen yüzyılın 80'li yıllarında iki dönem Gırbişte köyü muhtarlığını yapan Kasim Cerahov, o yıllarda Gırbişte köyü nüfusunun 1000 kişiyi aştığını, köy okulunda ise 250 ile 300 arasında çocuğun eğitim gördüğünü hatırlıyor.

Kasim Cerahov, 1936 yılında Gırbişte köyünde tarımla uğraşan çok çocuklu bir ailede dünyaya geldi. Köyündeki ilköğretim okulunu bitirdikten sonra lise eğitimini Ardino kasabasında tamamladı. 22 yaşında Pakize Sakıp ile evlendi. 16 yıl önce vefat eden eşi ile birbirine çok kaynaştılar ve çocuklarını büyük sevgi ve özveri ile büyüttüler. İki kız ve bir oğul, altı torun ve beş torun çocuğuna sahiptir.

1959-1961 yılları arasında Kasim dede, Razlog'da askerlik görevini yerine getirdi. Askerliğini bitirdikten sonra yerel NARKOOP Tüketici Kooperatifi'nde çalışmaya başladı. 1963 yılında yakın Temenuga (Menekşeköy) köyüne öğretmen olarak atandı. 1975 yılına kadar öğretmen olarak çalışan Kasim Cerahov, aynı yıl Gırbişte köyündeki Nov Jivot Halk Toplum Merkezi Genel Sekreterliğine atandı. 1979 yılının sonunda ise iki komşu köyün muhtar vekilliğine atandı. 1979-1985 yılları arasında Gırbişte köyü muhtarı görevinde bulundu. Bulgarlaştırma süreci sırasında pasiflik göstermesinden dolayı 1985 yılının başında o zamanki Bulgaristan Komünist Partisi (BKP) Ardino Şehir Komitesi Başkanı tarafından muhtarlık görevinden alındı. Köyden uzaklaşması yasaklandı. Tarım Emek Kooperatif İşletmesi'nde (TKZS) takım başkanı ve fayans işçisi olarak çalışmaya başladı. 1989 yılından sonra yaşanan demokratik değişimlerin ardından köyünde posta birimi müdürü olarak çalışmaya başlayan Kasim dede, burada emekli oluncaya kadar 20 yıl çalıştı.

Kasim dede, Ramazan ve Kurban bayramlarında bütün aile fertlerini bir arada gördüğünde kendini en çok mutlu hissediyor. Her hafta sonu Ardino ve Bursa'da yaşayan kızları Aysen ve Birsen ve oğlu Vadet onu görmek için köye geliyorlar.


DİĞER HABERLER