Kedikçal Doğal Parkı, turistleri celbeden bir yer haline getirilecekÇarşamba, 26 Mart 2014

Kedikçal Doğal Parkı, turistleri celbeden bir yer haline getirilecekMomçilgrad (Mestanlı) Belediyesi, Kedikçal Doğal Parkının geliştirilmesine ilişkin bir projenin onaylanıp finanse edilmesi için Yatırım Tasarımı Bakanlığına sunacak. Bugünkü Meclis oturumunda Meclis üyeleri Belediyenin 370 bin levalık proje önerisini oy birliğiyle desteklediler.

Yenilenen parkın en büyük atraksiyonu mevcut şifa suyunun rasyonel kullanımına katkı sağlayacak bir süs havuzu olacak. Yaşlıların hitabet kürsüsü kurulması, hıyabanlar oluşturulması, kameriye ve banklar yerleştirilmesi, piknik alanları oluşturulması öngörülmektedir.

Raven (Yeni Cuma) köyünün merkezinde bulunan Kedikçal Parkı, Momçilgrad kasabasından yaklaşık 7 kilometre mesafededir. Park alanında 500-600 yıllık meşe ağaçları, koruma altında olan çeşit tür kuşlar, çeşitli şifalı otlar ve nadir rastlanan güzel bitkiler bulunuyor. Parkın olduğu yerde her yıl geleneksel sonbahar mayesi düzenleniyor.

Aynı zamanda Kedikçal Parkı, Tatul köyüne yakın Orfeyus'un Tapınağı, Harman Kaya Tapınağı, Geyik Çiftliği, Taşlaşmış Düğün adlı doğa harikası, Borovets Milli Parkı gibi bölgede ünlü tarihi, kültürel ve doğal yerlerle bağlantı kurulan yol üzerinde stratejik yerde bulunmaktadır.

Belediye yönetimi, parkın yenilenmesinden sonra uzun yıllardır yaşatılan eskiden çeşitli etnik grupların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen folklor festivali geleneğinin tekrar düzenlenmesini hedefliyor.


DİĞER HABERLER