Kırcaali Bölge Müftülüğü bir ilke imza attıPazartesi, 22 Ağustos 2011

Kırcaali  Bölge Müftülüğü bir  ilke  imza attıKırcaali Bölge Müftülüğü, Müslümanların son derece değer verdiği, farklı münasebetlerle mevlit programları tertip ettiğini göz önünde bulundurarak Mevlid-i Şerif kitabı yayınladı. Bununla birlikte bir de kulak dolgunluğu kazanmak isteyenlere yönelik, mahreç ( telaffuz) ve makam öğretisi olur düşüncesiyle Kırcaali'nin meşhur hocaları Erdinç Hayrulla ve Avni Tahir'e, Beyhan Mehmet'te eşlik ederek onların seslerinden mevlit CD'si kaydetti.
Mevlidin anlam ve önemiyle alakalı sorumuzu Kırcaali bölge Müftüsüne sorduk.

Beyhan Mehmet Kırcaali Haber okuyucuları için şunları söyledi:

"Mevlit - Hz. Peygamber'in hayatını doğumundan vefatına bütün katmanlarıyla Edebi bir üslupla - Siyer ilmi misali anlatarak, okuyucusunu bilgilendirir. 600 yıldan bu yana büyük ilgiyle okunur. Yazarı ihlas ve muhabbet sahibi Süleyman Çelebi Hazretleridir ki, uzun yıllar Bursa Ulu Camii imamlığı görevinde bulunmuştur. Mevlidin asıl ismi "Vesiletü'n- Necat"- kurtuluş vesilesidir. Yani peygamber sevgisi gerek, şefaatine nail olmak için. Ve peygamber sevgi ve muhabbetini en güzel şekilde terennüm eden eserlerimizden biri Mevlid-i Şerif'tir. Bundan dolayı müftülüğümüz adına yayınladığımız Mevlit kitabı ve CD'si ile iftihar ediyoruz- toplumumuzun faydalanmasını umuyoruz. Din görevlilerimizden ricam şudur "Mevlidi bir tebliğ ortamı olarak görelim, birlik içinde olan din kardeşlerimize gündemle alakalı 1 ayet 2 hadis paylaşalım".

Mevlit CD'si kayıtlarıyla ilgili Kırcaali merkez camii imamı Erdinç Hayrulla şunları söyledi: " Bölgemizde yaşayan Müslümanların "Mevlid" e büyük bir ilgi ve muhabbeti var. Yeni alınan evde huzurlu oturmak için, çocukların sünneti sonrasında, 52. gecede vs. Olaylara binaen mevlit okunur. Bulgaristan'da henüz böyle bir çalışmanın yapılmadığını göz önünde bulundurarak "hayırda öncü" olmak istedik ve dolayısıyla yokluğu bu çalışmayı yapmaya bizleri sevk ettirdi. Mevlit bir manada "siyer-i nebidir" yani Hz. Muhammed'in doğumundan vefatına bütün hayatını anlatan bir eserdir. Ayrıca her şeyin bir zekatı vardır, malın zekatı, ilmin zekatı... mevlamızın bahşetmiş olduğu bu ses güzelliğini topluma faydalı oluruz düşüncemiz bizlere rehberlik etti.
Mevlidin en önemli yönü hiç şüphesiz ki " sosyal olguyu" diri tutmasıdır. Yani birlik ve beraberliğimizi daim etmesidir. Mevlit programı esnasında okunan ayetler, tekbirler, salat ve selamlar, dualar... Müslümanların hayırlarını arttırır. İkramlar sadaka yerine geçer.. rahmet vesilesi olur."

Mevlit CD'sinin kaydedilmesiyle alakalı Kırcaali merkez camiimizin diğer imamı Avni Tahir şunları söyledi: "Biz yolculuk yapan dostlarımızın arabalarında dinlemeleri için bir ilki gerçekleştirdik. Mevlit kitabı da belirli kaide ve kurallara uyarak okunması gerekiyor. Yeni öğrenenlere doğru ve düzgün okumayla birlikte bir de makam konusunda faydamız olsun istedik. Bizler 10 yılı aşkın bir dönemden bu yana imamlık yapıyoruz. Bu şerefli meslekle iftihar ediyoruz. Edindiğimiz tecrübe ve becerileri halkımıza sunmak bizleri mutlu ediyor."

Mevlit kitabını ve CD'sini temin etmek isteyenler Kırcaali Bölge Müftülüğüne başvura bilirler.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER