Kırcaali, 2022 baharında perakende parkına kavuşacakPazartesi, 06 Eylül 2021

Kırcaali, 2022 baharında perakende parkına kavuşacak

Ülkemizde son iki üç yılda perakende parkların inşası hız kazanıyor ve koronavirüs salgını onların inşaatlarına yeni bir ivme kazandırıyor. Colliers International Danışmanlık Şirketi’nin verilerine göre, şu anda Bulgaristan'da faaliyet gösteren 19 ticaret parkı var ve yaklaşık beşi aktif bir inşaat aşamasında bulunuyor.

Colliers International Danışmanlık Şirketi Ticari Alanlar Müdürü Dimitrinka Rakovska, “Investor.bg”  haber sitesine verdiği demeçte, “Ticari parklar, daha büyük kitlelere hitap eden ürünler sunan mağazaları işleten tüccarlar için uygun bir formattır” dedi.

Rakovska, “Onların yatırım modelleri, daha düşük kiralama maliyetlerine imkan verir ve yakın zamana kadar Bulgaristan pazarında neredeyse hiç yatırım ürününün bulunmadığı küçük yerleşim yerleri için özellikle tercih edilen bir seçenektir” diye ekledi.

Cushman & Wakefield Forton Danışmanlık Şirketi’nin verilerine göre, ülkemizdeki perakende parklarındaki mevcut alanların toplam hacmi halihazırda 179 360 metrekareye ulaşıyor. Ancak perakende parkların yoğunluk seviyesi Güneydoğu Avrupa'daki ortalama seviyelerden önemli ölçüde düşüktür. Bulgaristan'da 1000 kişi başına 27 metrekarelik perakende parkı düşerken Sırbistan ve Romanya'da yoğunluk sırasıyla neredeyse iki kat ve neredeyse üç kat daha fazladır.

Danışmanlık şirketlerinin verilerine göre, şu anda Sofya'daki perakende parklarının ortalama kira seviyeleri metrekare başına 8 ile 10 avro arasındayken alışveriş merkezlerinde (AVM) üç kattan fazla olup metrekare başına yaklaşık 34 avrodur. Ayrıca hizmet bedeli, AVM'lerde metrekare başına 8 avro iken perakende parklarında metrekare başına sadece 1-1,50 avro civarındadır.

Rakovska'nın ifadesine göre, perakende parklarının müşterileri, daha kolay erişim ve araç park etmenin yanı sıra onların kapalı ortak alanlardan bağımsız olmalarını takdir ediyorlar.  

Rakovska, perakende parklarındaki mağazaların düşük fiyata daha geniş kitlelere hitap eden ürünler sunan tüccarların yanı sıra daha büyük alanlar ve Big Box mağaza alanları kullanan şirketlere yönelik olduğunu belirtti.

Rakovska, “Aynı zamanda perakende parkları, günlük veya düzenli tüketilen lüks ve niş ürünler sunan perakendeciler arasında popüler değildir. Perakende parkları genellikle süpermarket, eczane, kitle moda mağazaları, spor malzemeleri, ayakkabılar, ev eşyaları sunan mağazalara ev sahipliği yapar” dedi.

Rakovska'nın ifadesine göre, Kırcaali'de yeterli modern perakende alanı arzı yok ve aynı zamanda uzun süredir ulusal ve uluslararası perakende zincirlerinden şehirde perakende satış mağazaları açmak için ilgi var. Rakovska, “Şehrin sosyo-demografik ve ekonomik profili iyi bir ön koşul ve yatırımcı ilgisini bu yönde motive eder” dedi. Yaptığı gözlemlere göre, ülkemizde halen perakende parkı olmayan veya yetersiz sayıda kalan diğer şehirler Haskovo (Hasköy), Blagoevgrad (Yukarıcuma), Pazarcık (Tatar Pazarcık), Ruse (Rusçuk)  ve Plevne’dir.

Kırcaali’de Perakende Parkı projesine yatırım yapan  Tril Şirketi Sahibi ve Müdürü Genço Trifonov, “Investor.bg”  haber sitesine verdiği demeçte, “Önümüzdeki yıl nisan ayında Kırcaali'nin ilk perakende parkına kavuşması bekleniyor. Perakende parkında en büyüğü 1250 metrekarelik bir alana sahip olacak olan sekizinci bir mağaza seçeneği de bulunan yedi mağaza alanı bulunacak” diye bildirdi.

Perakende parkının toplam inşaat alanı 6800 m2 olacak ve içindeki mağazaların ortalama alanı yaklaşık 1000 m2 olacak. Perakende parkında mağazalardan başka bir yiyecek içecek hizmetleri alanı da olacak. Trifonov, perakende parkının hizmete açılmasından sonra yaklaşık 60 kişilik yeni iş imkanı yaratılmasını bekliyor.

Trifonov, “Kiracılarla uzun süredir devam eden görüşmelerin bir kısmı tamamlandı, bir kısmı ise tamamlanmak üzeredir. Şimdiye kadar sadece T Market zinciri ile sözleşme yapıldı. Diğer potansiyel kiracılar ise Bulgaristan pazarında uzun süredir faaliyet gösteren ve marka olarak bilinen Avrupalı ​​zincirlerdir” dedi. Şirket sahibi, eylül ayı sonuna kadar tüm mağaza alanı kiracılarıyla kira sözleşmelerinin imzalanmasını bekliyor. Mağaza alanlarının kiralanmasında bir sorun olmadığını, tam tersine potansiyel kiracıların ilgisinin, onlara sunabileceği alanlardan daha fazla olduğunu söyledi.

Trifonov’un Kırcaali’deki perakende parkında kiralanan mağaza karışımı oluşturma stratejisi, piyasa talebinin mümkün olduğu kadar büyük bir kısmını karşılamaktır. Bu nedenle perakende parkında gıda market zincirleri, mobilya ve ev eşyası mağazaları, moda mağazaları, spor malzemeleri mağazası ve eğlence mekanları yer alacak.

Projeye yapılan yatırım yaklaşık 4,5 milyon leva olup bu tutara yaklaşık 500 bin leva değerindeki arazinin satın alınması dahildir. Yatırım tutarının %80'i dış finansman yoluyla sağlandı. Trifonov, şirketinin iyi kredi notu sayesinde şirketin finansman ihtiyacını temin etmede sorun yaşamadığını söyledi. Yatırımcı Tril Şirketi, inşaat malzemeleri, ev eşyaları, makine ve teçhizat toptan ve perakende ticareti yapmaktadır.

Yatırımcı, “Perakende parkı Kırcaali'den müşteri çekmek için çaba gösterecek, ancak aynı zamanda Makaza sınır kontrol noktası yönünde Yunanistan'a ve Yunanistan'dan gelen araç trafiğini kapsayan konumundan da yararlanacak. Perakende parkı, ayrıca şehrin doğusunda yer alan semtlerinde yeni bir yol kavşağı, toplu taşıma için otobüs durağı olan bir lokal yol gibi çevredeki bölgede yapılacak altyapı iyileştirmelerinden de faydalanması bekleniyor. Ticaret parkı iki semt arasındaki ana yol üzerinde yer almakta olup şehirden ve çevre kasaba ve köylerden gelen insanlar için trafik ışıkları ve U dönüş işaretleri ile iletişim araçları mükemmeldir” diye ifade etti.

Tril Şirketi sahibinin ifadesine göre, Kırcaali halkının satın alma gücü ortalama ve ortalamanın altında olup daha pahalı markaların müşterileri de bulunuyor.


DİĞER HABERLER