Kırcaali-Ardino yolundaki heyelana karşı güçlendirme çalışmaları başladıPerşembe, 26 Temmuz 2012

Kırcaali-Ardino yolundaki heyelana karşı güçlendirme çalışmaları başladıKırcaali-Ardino (Eğridere) yolunda Çubrika (Dallıca) köyü yakınında oluşan heyelana karşı güçlendirme çalışmaları başladı. İnşaat ve montaj işlerini "Kırcaali" kuruluşu icra etmektedir.

Çalışmaları yöneten Günal Aliev, "Dört metrelik ocak taşlarıyla dolu metal tel örgüsünden ibaret gabyon (kafes) istinat duvarı yapılacak. Gabyonlar yol inşaatında yoğun olarak kullanılıyor, çünkü bu türden başka konstrüksiyonlarla kıyaslandığında esneklik, dayanıklılık, kuvvet, su geçirgenlik, ekonomi ve ekoloji bakımından birçok üstünlüklere sahip. Drenaj çalışması da öngörülmektedir" diye paylaştı.

Sayın Aliev, inşaat tamirat işlerinin Ağustos ayının ortasına doğru bitmesi gerektiğini belirtti.
Hatırlatmak gerekirse, Çubrika ile Lenişte (Alfatlar) köyleri arasındaki yolda bulunan heyelan Nisan ayının başında aşırı yağmur ve kar erimesinden dolayı meydana geldi. Yol, Ulusal Karayolu Ağı'nın bir parçasıdır ve Yol Altyapısı Ajansının idaresi altındadır. Koruyucu duvarın yapılması her gün ufak araç ve ağır yük kamyonlarının, okul ve şehirlerarası otobüslerin geçtiği Kırcaali-Ardino yolunda güvenliği sağlayacaktır.DİĞER HABERLER