Kırcaali Belediye Başkan adayları BTV’de canlı yayında tartıştılarPazartesi, 28 Eylül 2015

Kırcaali Belediye Başkan adayları BTV’de canlı yayında tartıştılarBu sabah BTV'de beş Kırcaali Belediye Başkanı adayı arasında ilgiyle beklenen canlı yayında tartışmalar yapıldı. Tartışmada dört Belediye Başkan adayı da üç dönem Belediye Başkanı olan Hasan Azis'e karşı konuştular. GERB'ten İliya İliev, BSP'den Georgi Küçükov, Reformcu Blok'tan Radoslav Milev ve ABV'den Daniela Kocamanova, son üç dönem Belediye Başkanı olan Hasan Azis'in yaptıklarına itiraz edip, belediyenin içinde radikal değişiklikler yapılmasını istediler. Buna karşılık olarak Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) Belediye Başkan Adayı Hasan Azis, geminin (belediye binasının mimarisi bir gemiyi andırıyor) emin adımlarla dördüncü başarılı döneme doğru yüzdüğünü belirtti. Son olarak Hasan Azis, "Yönetim inkar değil, yapılanların üzerine yenilerin eklenmesidir" dedi.

Rakiplerinin birbirlerine karşı konuşmaları, Hasan Azis'in tartışmaya katılımını kolaylaştırdı. Rakipleri, yerel düzeyde HÖH ile gizli anlaşma yaptıklarını iddia ederek, birbirlerini suçladılar. BSP'nin adayı, Kırcaali şehrinin ayrı bir belediye oluşturmasına ilişkin referandumu desteklemedikleri için diğerlerini suçladı. Georgi Küçükov, GERB Meclis Grubu'nu Yerel Meclisin son oturumunda HÖH ile birlikte hareket ederek, Entegre Su Projesi'nin tamamlanmasından sonra suyun yeni fiyatıyla ilgili Su ve Kanalizasyon Şirketi Müdürü'nün dinlenmesi teklifini reddettiği için suçladı. Radoslav Milev ise, sosyalistler ve HÖH'lülerin dönem boyunca Mecliste uyum içinde oy kullandıklarını belirtti.

Altyapı projelerinin görüntülendiği GERB'in seçim klipinden dolayı Hasan Azis ve İliya İliev arasında sert bir tartışma yaşandı. Eski Belediye Başkanı, AB programları kapsamında kendisi ve ekibinin verdiği emeklerin çalındığını kaydederek, Vali olarak İliya İliev'i Kırcaali'nin Çevre Yolu Projesinin AB'nin yeni program döneminde finanse edilmesini sağlamamakla suçladı. İliev, bunu kabul etmeyerek, proje hazırlığı çalışmalarının tamamlandığını ve finansman sağlanacağını belirtti.

Belediyenin borcuyla ilgili konuya da değinildi. 13 ile 17 milyon leva arasında çeşitli rakamlar söylendi. Hasan Azis, borca rağmen belediye memurlarına işçi ücretlerinin zamanında ödendiğini ve sosyal faaliyetlere devam edildiğini belirtti.

Vatandaşlar, başıboş vaziyette dolaşan sokak köpekleri, sokak aydınlatması ve toplu konutların yenilenmesi sorunlarına çözüm istediler. Tartışmaya katılanlar Hasan Azis'in üç dönem boyunca sadece vaatlerde bulunduğunu iddia ettiler.

Sunucu, uzun süre Kırcaalilerin dikkatini mülteciler meselesi ve Bulgarca ve Türkçe söylenen bir türkünün yer aldığı bir kliple meşgul etti. Ancak bu konular insanların ilgisinden uzak kaldı.

Ana dilinde, yani Türkçede seçim propagandası yapmaya hazır olup olmadığı sorusuna Kırcaali Belediye Başkan Adayı Hasan Azis, seçmenlerin anlayacağı dilde propaganda yapmaya hazır olduğuna ilişkin kesin görüş bildirdi.


DİĞER HABERLER