Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Azis, Petko R. Slaveykov Lisesi'nde yeni eğitim öğretim yılını açtıCuma, 15 Eylül 2023

Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Azis, Petko R. Slaveykov Lisesi'nde yeni eğitim öğretim yılını açtı

15 Eylül okulun ilk gününde Güney Bulgaristan'da en büyük okul olan Petko R. Slaveykov Lisesi'nde 1600’den fazla öğrenci okula başladı. Sabah 8.30'dan kısa bir süre sonra okulun avlusu öğretmenlerine, eğitmenlerine ve tabii ki anne babalarına, nine dedelerine çiçek buketleri getiren heyecanlı okul çocukları ile dolmaya başladı. Ancak en heyecanlı, doğal ve rahat olanlar birinci sınıf öğrencileriydi. Bu eğitim öğretim yılında onların sayısı 189'dur.

Öğrenciler, öğretmenler ve veliler okul müdürü Milko Bagdasarov tarafından karşılandı. Yeni öğretim ve eğitim yılı açılış töreninin konuğu ise Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis oldu.

Tören, saat tam 9'da Bulgaristan marşı eşliğinde ulusal üç renkli bayrağın ve ardından P. R. Slaveykov Lisesi bayrağının göndere çekilmesiyle başladı.

Okul müdürü Bagdasarov, yaptığı açılış konuşmasında, “Üst üste 40. kez P.R. Slaveykov Lisesi kapılarını harika birinci sınıf öğrencileri, eski ve şimdiki öğrencileri, harika öğretmenlerine ve ebeveynler, nine ve dedeler olan fikirdaşlarımıza açıyor” diye kaydediyor. Okulun kapılarının kendilerine kapanmadığını söyleyen Bagdasarov, “Onlar, her zaman çok fazla tebessüm ve çok fazla sevgiyle açıktır. Başarılarımızı bu yüzden elde ediyoruz" dedi. Müdür, 1.sınıf öğrencilerine şu sözlerle seslendi: “Büyük ailemize hoş geldiniz. Yaşlı ördekler ve hakiler gibi öğrenmenizi, kazanmanızı ve rekabet etmenizi diliyorum.” Bagdasarov, birinci sınıflara eve döndüklerinde masanın üzerine çıkıp, "Anne, baba, beni en iyi okula kaydettirdiğiniz için teşekkür ederim!" demelerini tavsiye etti.

Doç. Dr. Hasan Azis, öğrenci, öğretmenler ve velilere yönelik tebrik konuşmasında, “Sevgili birinci sınıf öğrencileri, bugün okula ilk adımınızı atacaksınız. Eğitiminizin uzun yolculuğunu başlatacak olan okul zilini ilk kez duyacaksınız. Öğretmenlerinizin elinden tutun, o el sizi bilginin harika dünyasına güvenle yönlendirecek! Hayallerinize ulaşmak için cesur, meraklı ve çalışkan olun!

Sevgili öğrenciler, sağlıklı ve sebatkar olun! Her birinizin özenle çalışmanızı ve öğretmenlerinizle birlikte çalışarak okulda mükemmel sonuçlar elde etmenizi dilerim! Bilgiye giden yolun kolay olmadığını, ancak bu yolla refah ve özgürlüğe ulaşılabileceğini unutmayın!

Siz sevgili ebeveynler, farklı türde bir ders öğretmeye mahkumsunuz. Çocuklarınızın yanında olun, onları destekleyin ve onlara etrafınızdaki iyi ve değerli şeyleri gösterin!

Sevgili öğretmenler, mesleğiniz parlak coşkuyu, gençliğin sonsuz bilgi arzusunu korumak ve onu bilgelikle tamamlamaktır. Zorlukların üstesinden gelmeniz ve iyi yapılmış bir işten hakkıyla memnun olmanız için size sağlık, manevi güç ve azim diliyorum. Öğrencilerinizin sevgisi, çalışmalarınız için en değerli hediyesi olsun!” dedi.

Ana kahramanları küçük ve büyük yaşlardaki öğrenciler olan bir müzik ve şiir programı, etkinliğin katılımcılarına neşeli anlar yaşattı. Ardından herkesin 2023-2024 yeni eğitim öğretim yılının il gününde birinci ders saatine girdiği an geldi. Velilerle birlikte, Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis ve okul müdürü Milko Bagdasarov da birinci sınıfların odasına girdiler. Belediye Başkanı, her çocuğa okul kırtasiye malzemeleri içeren bir sırt çantasının yanı sıra 15 Eylül okulun ilk günü için geleneksel bir hediye olan Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis'in imzaladığı tebrik mesajının yer aldığı Bulgar Halk Masalları kitabı hediyesiyle sevindirdi.


DİĞER HABERLER