Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis: Aşure Günü Etkinliği, birlik ve hoşgörümüzün simgesidirPazartesi, 06 Eylül 2021

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis: Aşure Günü Etkinliği, birlik ve hoşgörümüzün simgesidir

4 Eylül 2021 Cumartesi günü Kırcaali'deki Merkez Camii yanında bulunan üreticiler pazarında gerekli olan anti-epidemiyolojik önlemlere uyularak aşure dağıtıldı. Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis’in himayesinde geleneksel olarak her yıl düzenlenen Aşure Günü Etkinliğinin bu yıl 15'incisi yapıldı.

Etkinliğe geleneksel olarak katılan konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Kırcaali Hristiyanlar Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena, Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü ve Meclis Başkan Yardımcısı Latif Rasim yer aldı.

Dr. Müh. Hasan Azis, yaptığı selamlama konuşmasında, ”Bu yıl 15'incisini gerçekleştirdiğimiz Aşure Günü Etkinliği, birlik ve hoşgörümüzün simgesidir” diye kaydetti.

Belediye Başkanı, Covid- 19 salgını nedeniyle birçok insanın bir yerde toplanmasının önlenmesi için her yıl olduğu gibi pazarda binlerce kişiye lezzetli tatlı dağıtımı yapılmayıp Kırcaali şehri ve ilçenin diğer yerleşim yerlerinde 3000’den fazla kişiye hazır aşure paketi dağıtılacağını duyurdu. Dr. Müh. Azis, ayrıca Kırcaali’deki Sveti Georgi Kilisesi ve Merkez Camiinde de aşure dağıtılacağını belirtti.

Belediye Başkanı, “Aşure Günü bizim için her zaman Kırcaali ilçesi sakinlerinin dini ve etnik kökeni ne olursa olsun, kim hangi tanrıya dua ederse etsin, birlik olmamız, birbirimize destek olmamız, bir arada olmamız gerektiğinin bir işareti olmuştur. Kırcaali'nin Bulgaristan'da ve tüm dünyada hoşgörünün başkenti olarak bilinmesinin nedeni budur. 15 yıldır Aşure Günü’nü otellerde veya restoranlarda değil, burada çarşıda, halk arasında kutluyoruz. Bu sadece Kırcaali'de yapılan bir şeydir” diye ifade etti.

Dr. Müh. Azis, Aşure Günü’nün sadece birliğin değil, özellikle içinde yaşadığımız pandemi döneminde karşılıklı yardımlaşma ve desteklemenin de bir sembolü olduğunu vurguladı. Belediye Başkanı, insanları korkmamaya, kendilerine ve başkalarına karşı sorumlu olmaya ve Covid-19 enfeksiyonunu önlemek için tek etkili şeyi, yani aşı olmaya çağırdı.

Basri Eminefendi ve Papaz Petır Garena da birer kısa konuşma yaparak bu yıl da bir araya gelen Kırcaalili Müslümanların ve Hıristiyanların Aşure Günü'nü tebrik ederek sağlık, sıhhat, birlik ve beraberlik içerisinde olmalarını temenni ettiler. 


DİĞER HABERLER