Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis, geçici bir köpek barınağı kurulmasına yönelik adımlar atıyorPerşembe, 16 Eylül 2021

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis, geçici bir köpek barınağı kurulmasına yönelik adımlar atıyor

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, dün (15.09.2021) düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgiye göre, bugün ilçedeki sokak köpekleri sorununun çözümü için Vali Daniel Delçev ile görüşecek ve önümüzdeki hafta hem Başbakan hem de Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanından yardım isteyecek. Kırcaali ilçe belediyeleri ile ortaklaşa büyük bir köpek barınağı inşa edilmesi üzere Sedlovina (Ercili) köyü topraklarında yer alan devlete ait 21 dönümlük arazinin belediyeye devredilmesi ile ilgili sorun çözümlenene kadar geçici bir barınak kurmak için arazi aranacak” diye kaydetti. Basın toplantısında Kırcaali Bölge Gıda Güvenliği Müdürü Dr. Ali Durmuşali ve Yeşillendirme, Bayındırlık ve Temizlik Şirketi (OÇB) Müdürü Raid İdriz ve Kırcaali için Kurtuluş Vakfı Başkanı Janeta Bogdanova da hazır bulundular.

Dr. Müh. Azis, "Daha yarın Kırcaali İl Valiliği yetkilileriyle bir toplantı yapacağım ve önümüzdeki hafta bizzat Belediye Başkanı olarak Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı ve Başbakan ile görüşme talep edeceğimi duyuracağım. Söz konusu Sedlovina köyü topraklarında yer alan 21 dönümlük arazinin devri talep dilekçesini bizzat Bakanlar Kuruluna sunacağım” dedi.

Belediye Başkanı, nisan ayında başıboş sokak köpekleri sorununu çözmek için aynı formatta bir toplantı yapıldığını, sorunun çözümü için bazı önlemlerin ana hatlarıyla belirtildiğini, ancak sonuçta hiçbir şeyin yapılmadığını kaydetti.

Dr. Müh. Azis, “Sokak köpekleri sorunu düzelmedi, aksine son aylarda daha da kötüleşti. Çocuklar okula başladığı için sorun daha da ciddi görünüyor” diye belirtti. Belediye Başkanının ifadesine göre, sorunla ilgilenilmemesinin nedenleri çok, tüm paydaşların yanı sıra Kırcaali Belediyesi de sorumludur.

Dr. Müh. Azis, “Hayvanlara insanlık dışı muamele edilen bir yer olarak eleştirildiği için Pati Ver Köpek Barınağı’nın sunduğu hizmetlerden şu ya da bu nedenle vazgeçmek zorunda kaldık, hatta kendi kararımızla kapatmak zorunda kaldık. Sözümona gönüllülerin talebi böyleydi. Sokak köpeklerinin bakımını yapmaları için veterinerlerle sözleşme imzaladık. Bu çalışma şekli sorunu çözmedi. Aynı zamanda köpekler tarafından ısırılan kişi sayısı son aylarda arttı. Belediyeye birkaç kez ceza kesildi. Şimdi düşünüyorum da eski barınak, ne kadar kötü olursa olsun, yine de bir işlev görüyordu. Bu nedenle, şimdi en saldırgan köpeklerin Bölge Gıda Güvenliği Müdürlüğünün denetiminde nerede ve nasıl barınacağı sorusuna cevap aranıyor” dedi.

Bölge Gıda Güvenliği Müdürü Dr. Durmuşali, sokak köpekleri için geçici bir barınak kurulmasını tam olarak desteklemeye hazır olduğunu bildirdi. Ancak Kırcaali için Kurtuluş Vakfı Başkanı, Belediye Başkanı tarafından sağlanan bilgilerin "net” olmadığı gerekçesiyle bu tür bir yardımı açıkça reddetti.

Dr. Müh. Azis’in ifadesine göre, saldırgan ve ölümcül hasta köpekleri barındıracak geçici bir barınak kurulması, Sedlovina köyünde büyük bir köpek barınağı kurulana kadar geçici bir önlem olacak.

Belediye Başkanı, arazinin belediyeye devredilmesi sorununun 5 yıldır sürdüğünü hatırlatarak, önceki Kırcaali Valisinin sorunun çözümü için yardımcı olmadığını belirtti. Dr. Müh. Azis, şimdiki Vali ile görüştüğünü ve sorunun Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığına havale edildiğine dair güvence aldığını aktardı. 


DİĞER HABERLER