KIRCAALİ BELEDİYE BAŞKANI HASAN AZİS'İN V. ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYINDAKİ KONUŞMASIPazartesi, 27 Eylül 2010

KIRCAALİ BELEDİYE BAŞKANI HASAN AZİS'İN V. ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYINDAKİ KONUŞMASI Sayın Konuklar,
V. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayının yapıldığı güzel şehrimiz Kırcaali'ye hoş geldiniz. Bilkent Üniversitesi, Sofya "Kliment Ohridski" Üniversitesi ve belediyemizle ortaklaşa gerçekleştirilen Büyük Türk Dili Kurultayının Kırcaali'de yapılması bizim için büyük önem arz etmektedir.

Bir milletin kültür dünyasında ne varsa dilinde de onun yansımaları görülür. Türkçe, Türk milletinin zengin duygu ve düşünce dünyasının ortak bir ürünüdür. Sevecen, hoşgörülü, yardımsever Türk ulusunun bu özellikleri diline ve davranışlarına da yansımıştır.

Türkçe bana göre bir anne sütü kadar temiz, su şırıltısı kadar ahenkli, bir elmas pırıltısı kadar ışıltılı bir dildir. Nerede olursak olalım Türkçe konuşurken, dinlerken hiç bir kelime kulaklarımızı tırmalamaz, hiç bir cümle sizi rahatsız etmez.

Büyük medeniyetlerden süzülerek gelmiş, onları birleştiren çok zengin bir dile sahibiz. Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçeyi devlet dili ilan etti. Türkçe'nin gelişmesine büyük katkılarda bulunmuştur. Karamanoğlu Mehmet Bey'in tarih sayfalarında yerini alan bir kahramandır.

Ülkeler Milli birliği ve geleceği açısından dillerinin üzerinde hassasiyetle durmalıdır. Dillerini korumuşlardır, koruyarak bugünlere ulaştırmışlar. Bu o kadar da kolay olmamıştır. Diller zaman zaman başka dillerin, kültürlerin kuşatması altında kalmıştır. Bu o dili konuşanlar için en önemli tehlikedir. Ülkeler dilini her türlü yozlaşmadan koruma konusunda toplumun tüm kesimlerini uyarmalı, herkese görev düşmektedir.

Sayın konuklar,
Rahmetli İhsan Doğramacı'nın Türk diline ve eğitime verdiği önemi hiç bir zaman unutmayacağız. Bulgaristan'da çalışan öğretmenlerimizi her yıl Bilkent Üniversitesine hizmet içi eğitim kurslarına davet etmiş, öğretmenlerimiz alanlarında yeni gelişmeleri metot ve teknikleri öğrenmişlerdir. Aynı hassasiyeti Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ali Doğramacı da sürdürüyor.
Ayrıca her yıl Bilkent Üniversitesinden hocalar Kırcaali'de öğretmenlerimize seminerler düzenlemiştir.

Bu kurultayın hazırlanmasında büyük emeği geçen Bilkent Üniversitesi ve Sofya Üniversitesi çalışanlarını kutluyorum.


DİĞER HABERLER