KIRCAALİ BELEDİYE BAŞKANI MÜH. HASAN AZİS: "BELEDİYEMİZE EYLÜL 2009'DAN BU YANA 93 ADET İNCELEME YAPILDI"Cumartesi, 27 Mart 2010

KIRCAALİ BELEDİYE BAŞKANI MÜH. HASAN AZİS:  Bugün öğle saatlerinde belediye binasında, oluşan durumla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis şöyle konuştu:

"27 Mart 2010 Uluslararası tiyatro günü nedeniyle tiyatrodaki ve siyasi sahnedeki tüm oyuncuları kutlarım. Herkes farklı şekilde kendi rolünü oynamaktadır. Dünkü gün, Milli Mecliste yaşananlar çok iyi planlanmış bir siyasi tiyatroydu. Kırcaali Belediye Başkanı olarak dün sabah saat 10.00'da Ulusal Soruşturma Servisine, hakkımda açılan dava iddianamesini almaya davet edildim. 11.00'da oradan ayrıldım ve saat 11.30'da, Milli Mecliste yapılan oturum esnasında GERB (Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar) Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva tarafından İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov'a Arda Nehri Düzenlemesiyle ilgili oluşan özel durum hakkında suçlananların olup olmadığı soruldu. Dava İddianamesinin bana sunulmasından yarım saat sonra çok güzel bir siyasi teatral bir tonla meclisin kürsüsünden okundu. İçişleri bakanı tarafından okunan bu iddianame bana halk mahkemesini andırdı. Mecliste yaşananlardan iki önemli soru oluşmuştur.

Birincisi, neden dava iddianamesi yürütme otoritesi tarafından okunuyor olmasıdır, bu iş yasama temsilcisinin işi değil midir? İkincisi de, anayasal düzene göre kuvvetler ayrımı, yasama, yürütme ve yargı görevlerinin birbirinden ayrılması gerekmez mi? Emin olunuz ki bu tür karalama olayları daha sık ve daha şiddetli biçimde yaşanacaktır. Hele de Kırcaali'de! Kırcaali Belediyesi Bulgaristan genelinde en çok inceleme yapılan belediyeler sırasında birinci yerdedir. Eylül 2009'dan bugüne kadar çeşitli kurumlar tarafından belediyemize toplam 93 inceleme yapılmış her 10 incelemeden biri valilik sinyali sonrasında yapılmıştır. Her bir inceleme 1 ile 3 ay arasında sürmektedir. Valilik şikâyet yazmaktan o kadar meşgul ki, Belediye yönetimiyle görüşmeye zaman bulamıyor ve çözüm bekleyen sorunlar duruyor. Günümüz itibarıyla Belediye ile Valilik arasında diyalog sıfırdır ve bunun suçlusu da Belediye yönetimi değildir. Bu konuyu Başbakan Borisov'la görüşmemde de dile getirmiştim.

Bu durumu çok ciddi bir biçimde mecliste temsil edilen tüm siyasi partilere yöneltmenin yanı sıra Avrupa Birliği Bölgeler Komitesine de taşıyacağım. Belediyeye yapılan tüm incelemeler hakkında rapor hazırlayacağım, diğer belediyelerdeki meslektaşlarımdan da benzer bilgiler toplayıp oluşan tüm verileri Avrupa Birliği Bölgeler Komitesine temsil edilen farklı grupların dikkatine sunacağım. Bununla kalmayıp Avrupa Birliğinde temsil edilen tüm siyasi grupların dikkatine de bu bilgileri sunacağım. Aynı şekilde bu bilgiler başbakan Borisov'a, Milli Meclisin dikkatine da sunulacaktır ve hangi diğer belediyelerde de hangi projelerin incelendiği bilgisinin de belirtilmesi istenilecektir. Ve hala Kırcaali belediye başkanı kanunun mecbur kıldığı şekilde belediye meclis kararını uyguladı diye suçlu gösteriliyorsa, yapılan bu 93 incelemeden de memnun kalacağım. Eminim ki incelemeler seri bir biçimde hız kazanarak yapılan bugünkü basın toplantısı sonunda şiddetini artıracaktır. İnanıyorum ki, yerel seçimlere hazırlık olarak siyasi kirlemeye devam etmek için her türlü yollar denenecektir.

Eğer Belediye Başkanı ekibiyle birlikte projeler gerçekleştiriyor ise, sorunlar çözüyor ise, farklı projelerin yapılması için finansman bulmaya çalışıyor ise, bir buçuk yıl sonra devleti yönetenler hangi yüzlen Kırcaali halkının önüne çıkacaklardır? Belki de o zamana kadar sayısı 193 olacak incelemelerle çıkacaklardır. Kendimce daha çok siyasi suçlamalar bekliyorum. Eğer, bir asırlık Kırcaali hayali olan Su aynası projesinin yapılmasından tek suçlu ben olacaksam, çok mutlu olacağım. Çünkü her zaman o ayna üzerinde kendi yansımamı ak, kirlenmemiş ve görüntüsü bozulmamış bir şekilde göreceğim. Peki, Sayın Karayançeva "Su Aynası" üzerinde kendi yansımasına baktığında ne görecektir. Bu basın toplasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili ve HÖH Merkez Yönetim Bürosu üyesi Remzi Osman da hazır bulundu. Aynı şekilde Hak ve Özgürlükler Hareketi Gençlik Kolları merkez Yönetim Kurulu 7 üye de Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'in basın toplantısını büyük bir dikkatle dinlediler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER