Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis: "2014 Bütçesi, yükseliş bütçesi olacak"Çarşamba, 26 Şubat 2014

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis: Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, bugün basın toplantısında 36 913 000 levalık mali çerçevesi olan 2014 bütçesini tanıttı. Yatırımların ve dipten yukarıya çıkışın bütçesi olarak nitelediği bütçede yerel vergi ve ücretlerin yükseltilmesi öngörülmüyor. Devlet bütçesinden sağlanan kaynakların yetersiz olduğu faaliyetlerin finanse edilmesinin belediye bütçesinden tamamlanması devam ediliyor. Örnek olarak eğitim sektörünü gösteren belediye başkanı bu yıl bu alandaki faaliyetlere 196 bin leva ek para tahsis edileceğini belirtti. Belediye personelinin sayısında değişiklik olmayacak. Avrupa Birliği programlarınca gerçekleştirilen projeler kapsamında AB fonlarından 52 milyon leva civarında kaynak alınması bekleniyor. Hesaplamalara göre ilk defa uzun yıllardan beri sermaye giderleri 10 110 000 leva tutarında olacak. Sayın Azis, bunun şu anda Kırcaali Belediyesi'nin yaklaşık 62 milyon levalık yatırımlar yapmaya hazır olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Belediye Başkanı yeni bütçe tasarısının Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Yerel Meclis üyeleriyle ve ayrıca vatandaşlarla görüşüldüğünü, fakat bu yıl da Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu'nun tartışmalara katılmak istemediklerini üzüntüyle duyurdu.

Sayın Azis, 2014 bütçesini dipten yukarıya çıkış olarak görmesinin sebebi son 4 yılda devlet iktidarı tarafından Kırcaali Belediyesi'ne yapılan baskıdan sonra birazcık nefes almayı umduğundan kaynaklandığını izah etti.

Başkan, son yıllarda sermaye giderlerinin azaldığını sergileyen bir sütün grafiği gösterdi. GERB yönetimi döneminde özellikle 2010, 2011,2012 yıllarında belediye bütçesi acısından en kritik olduklarını vurguladı.

Hasan Azis, Belediye'nin şirketlere yaklaşık 13 milyon leva miktarında ödenmemiş hesapları olduğunu, fakat aynı zamanda şirket ve vatandaşlardan da yaklaşık 8 163 000 leva toplanmamış vergi ve ücret olduğuna dikkat çekti. Bundan dolayı gerçekte Belediyenin borcunun 5 milyon leva olduğunu kaydeden Belediye Başkanı, mülk için 1 173 000, motorlu taşıtlar için 1 320 000 ve çöp için de 5 669 000 leva miktarında vergi borcu toplanılması gerektiğini vurguladı.

Eski ve yeni vergi borçlarının toplanılması için gerekirse yasal işlemlere gidileceğine dikkat çeken Belediye Başkanı, bu meselenin iki tarafın saygı göstermesiyle diyalog içerisinde de çözülebileceğini ifade etti. Bazı yerel şirketlerin inşaat yapıları için ödenmemiş harcamalardan dolayı çıkarttıkları icra kararlarıyla belediye bütçesine 8 74 000 leva ek yük getirdiklerini paylaştı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER