Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis: "Seçim sonuçları Kırcaalilerin Belediye'yi yönetmemize verdikleri gerçek değerin göstergesidir"Çarşamba, 26 Ekim 2011

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis: Bugün Kırcaali Belediye Başkan seçimini rakiplerinin oldukça geride bırakarak, kazanan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) adayı Müh. Hasan Azis basın mensuplarıyla birinci toplantısını yaptı.

HÖH partisinin Kırcaali'de seçim kampanyası için hiçbir yatırım yapmadan seçimleri kazandığını vurgulayan Hasan Azis, "Bugün HÖH Kırçaali İlçe Teşkilatı için çok özel, mutlu bir gün, çünkü sıradaki üçüncü dönem Belediye Başkan seçimlerini kazanmış bulunuyoruz. Bu, Kırcaalilerin Belediye'yi yönetmemize verdikleri gerçek destek ve değerin göstergesidir" dedi. Belediye Başkanı, tüm seçmenlere HÖH'nin muhalefet durumunda, kriz koşullarında ve iktidar partinin uyguladığı baskılara rağmen kendisine verdikleri güvenden dolayı teşekkür etti.
Müh. Hasan Azis, bu seçimlerin Kırcaali ile ilgili 20 yıllık efsaneleri ortadan kaldırdığının altını çizdi. Birinci efsanenin, HÖH partisinin Kırcaali'de seçimleri Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşlarının toplu halde otobüslerle şehre getirmeleriyle kazanması olduğunu hatırlattı. Başkan Azis, HÖH partisinin ancak etnik prensip üzere ve iktidar konumu durumunda seçimleri kazanması efsanelerinin de boşa çıkmasını gazetecilerin dikkatine çekti. Bu bağlamda Başkan, "Bizim için seçim otobüsleri efsanesi yok oldu, işte yine oldukça önde giderek, oy kullanma hakkından mahrum edilen vatandaşlara rağmen seçimi kazandık. Kırcaali'de etnik açıdan seçim yapılmasına izin vermedik, bu defa da sivil seçim yapıldı" diye kaydetti.

Kırcaali'nin en başarılı Belediye Başkanı, "Bu seçimlerin önemli bir unsuru da acımasız muhalefet ve baskı altında gerçekleşmesidir. Çeşitli kurumların sayesinde, birçok vatandaş oy kullanma hakkını kullanamadı. Bu yönde en belirgin örnek, "Borovets" semtinde uygulanan psikolojik baskıydı. Orada yoğun şekilde güvenlik güçleri ve organize suçlarla mücadele kurumlarının temsilcileri bulunuyordu. Güvenlik güçlerinin siyasi amaçları gerçekleştirmekten başka, daha önemli ödevleri olduğunu düşünüyorum" diye belirtti.

Başkan Azis, HÖH partisinin bu seçimlerde, 2007 yılında yapılan seçimlerde elde ettiği sonuçları koruduğunu belirterek, "Seçim sonuçlarında yaklaşık 7 bin oy farkı mevcut, bu ise yeni Seçim Yasasından dolayı oyunu kullanamayan 32 000 vatandaşın sayısına veya %30'a denk geliyor" diye kesin kanaat getirdi.
GERB milletvekili Tsveta Karayançeva'nın daha önceden duyurduğu oyların yeniden birer birer elle sayılması isteğine karşılık, "Onlar kendi kendilerine güvenmiyorlar" diye cevap verdi.

Başkan, "Seçim günü kaos içinde geçti ve birçok vatandaş oy kullanamadı veya oy kullanmaktan vazgeçmek zorunda kaldı. Unutmayalım ki, Seçim Sandık Komisyonları teşekkülünün büyük bir kısmı GERB partisi temsilcilerinden oluşturuldu. GERB partisinin üyelerine güvenci yoksa o zaman onların tekrar oyların bir bir sayılması isteğini anlıyorum ve bunun için biz onlara yardımcı olmaya hazırız" diye yorumladı. HÖH Kırcaali Teşkilatı yönetiminden, oyların bu şekilde sayımında kazandıkları oyların daha fazla çıkacağından emin olduklarını dile getirdiler.

Başkan, HÖH'nin lideri Dr. Ahmet Doğan'ın da seçim gecesinde dediği gibi, seçmenlerini ikinci turda Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adaylarından İvaylo Kalfin ve Stefan Danailov'u desteklemeleri çağrısında bulunacağını vurguladı.
Hasan Azis ayrıca basın mensupları aracılığıyla bugün Dimitır Günü ve inşaat işçileri gününü kutlayanları tebrik etti.

Kırcaali Belediye Başkanı, seçim başarısı ve kızı Esin'in doğum günü için gazetecilere Türk baklavası ikram etti.


DİĞER HABERLER