Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü verildiPerşembe, 26 Kasım 2015

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü verildiKırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Belediye'nin Üreticiler Pazarı projesiyle girişimciliği teşvik etmesinden dolayı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü verildi. Bu proje, Avrupa'da girişimciliğe ilişkin en iyi 8 proje arasında bulunuyor. Ödül töreni geçen hafta Lüksemburg'da düzenlendi. Kırcaali Belediye Başkanı'na ödülü, Bölgeler Komitesi Başkanı Thomas Wobben sundu. Ödül töreninde Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı, Avrupa Komisyonu Sofya Temsilciliği, Bulgaristan Sanayi Odası temsilcileri de hazır bulundular. Kırcaali Belediyesi, Avrupa ödüllerinin ikinci tur elemelerine katılan tek Bulgaristan belediyesi.

Kırcaali Belediyesi bu ödülü yarışmanın üçüncü "İş Ortamının İyileştirilmesi" kategorisinde kazandı. Bu kategoride Bulgaristan, Hırvatistan, Finlandiya, Yunanistan, Malta, Slovakya, İsveç ve İngiltere olmak üzere 8 ülkeden projeler ödüllendirildi. Ödüller, firma kurulması ve geliştirilmesi, küçük ve orta şirketlerin yararına işadamlara yönelik yasal ve idari prosedürlerin basitleştirilmesini teşvik eden ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde yenilikçi politikalar için veriliyor.

Kırcaali, Bulgaristan'da ulusal ödülü kazanan tek belediye olarak yarışmanın Avrupa elemelerine katılma hakkı kazandı.
Bu ödüller Avrupa Komisyonu'nun girişimiyle veriliyor.

Yarışma iki aşamada gerçekleştiriliyor. Projelerin Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü'ne adaylığı ancak ulusal elemeleri başarıyla geçtikten sonra kabul ediliyor. Bu yıl temmuz ayında Bulgaristan'da ulusal elemelerde dereceye giren projeler ödüllendirildi. Kırcaali Belediyesi'nin projesi, tüm ülkeden projelerle mücadele ederek, girişimcilikte yeniliklere ilişkin yarışmayı kazandı. Proje, küçük ve orta ölçekli işletmelere ilişkin girişimcilikte yeniliklere dair Avrupa kriterlerine göre Ekonomi Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu Sofya Temsilciliği temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. O zaman Kırcaali Belediye Başkanı'na ulusal ödülü, yarışmanın Avrupa elemelerinde başarılar dileyerek, Ekonomi Bakan Yardımcısı Lüben Petrov tarafından sunuldu.
Yarışmanın Avrupa elemelerinde 8 kategoride ödüller için yarışan 33 ülkeden 159 proje yer aldı. Yarışmaya tüm AB üyesi ülkeler, İzlanda, Norveç, Sırbistan ve Türkiye'den ulusal, bölgesel ve yerel kamu kurumları ve kamu-özel sektör ortakları katıldı. İkinci elemede ödüle layık olanları seçen büyük jüri, her biri Avrupa Komisyonu tarafından seçilen yedi üyeden oluştu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER