Kırcaali Belediye Meclisi HÖH Grubu’nun önerisiyle öğrenci yurdu ücreti değiştirilmediCuma, 25 Kasım 2022

Kırcaali Belediye Meclisi HÖH Grubu’nun önerisiyle öğrenci yurdu ücreti değiştirilmedi

Kırcaali Belediye Meclisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Grubu Üyesi Bekir Süleyman’ın teklifi üzerine Kırcaali'de öğrenci yurdu ücretlerinin tutarı değiştirilmedi. Yerel Meclis toplantısında öğrenci yurdu ücretlerinin ayılık 27 levadan 50 levaya yükseltilmesi önerilmişti.

Rodopi Öğrenci Yurtları Kompleksi Kişisel Gelişim Destek Merkezi ve Kırcaali Tarım ve Ormancılık Meslek Lisesi müdürleri, öğrenci yurdu ücreti tutarının güncellenmesi talebinde bulundular. Onlar, yurt ücret artışı talebini son 11 yılda aylık yurt ücretinin güncellenmediğini, ancak Covid-19 krizinin başlaması ve ardından gelen enflasyonla birlikte elektrik, su, yakıt, mal, malzeme ve emekle ilgili tüm fiyatlarda önemli bir artış olmakla savunuyorlar. Talep mektubunda öğrenci yurtlarının bütçelerinin, onları iyi durumda tutmak için yetersiz olduğu ve öğrenci yurdu ücreti tutarının güncellenmesinin, sadece Kırcaali ilçesinden değil, tüm bölgeden öğrenciler tarafından hizmetleri kullanılan Rodopi Öğrenci Yurtları Kompleksi Kişisel Gelişim Destek Merkezi’nin daha iyi idare edilmesine yardımcı olacağı belirtildi.

Mesleği öğretmenlik olan Bekir Süleyman, yurtlarda kalan öğrencilerin çoğunlukla sosyal açıdan zayıf ailelerden geldiklerini ve ulaşım masrafları da yapmak zorunda kaldıkları argümanıyla önerisini savundu. Meclis Üyesi, bu öğrencilerin yurt ücreti zammını karşılayacak durumda olmadıklarını söyledi.

Meclis üyelerinden 29'u yurt ücreti tutarının değiştirilmemesine ilişkin öneriyi desteklerken 8'i çekimser kaldılar.

Georgi Kulov


DİĞER HABERLER