Kırcaali Belediyesi 2021 Yılı Bütçe Gerçekleşme Raporu’nun kamu tartışması yapıldıCuma, 28 Ekim 2022

Kırcaali Belediyesi 2021 Yılı Bütçe Gerçekleşme Raporu’nun kamu tartışması yapıldı

Dün akşam (27 Ekim) Kırcaali İş Geliştirme Merkezi Salonu’nda Kırcaali Belediyesi 2021 Yılı Bütçe Gerçekleşme Raporu’nun tartışıldığı halka açık bir toplantı gerçekleştirildi. Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Ahmet tarafından tanıtılan rapora göre, 2021 yılı bütçesinin gelir kalemleri bakımından plana göre toplam uygulanması planlanana yakın %97,7 oranında olup, bütçenin gider kalemleri bakımından ise plana göre uygulanması %92,2 oranındadır. Başlangıçta 75 700 000 leva olarak planlanan Bütçe Mali Plan Çerçevesi, 31 Aralık 2021 itibariyle daha 18 089 827 leva eklenerek güncellendi. Bu düzeltmeler sonucunda yıl sonunda revize edilen Bütçe Mali Plan Çerçevesi 93 789 827 leva olarak gerçekleşti.

Tartışma toplantısına Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Belediye Başkan yardımcıları Müh. Katya Mitovska, Tuncay Şükrü, Belediye genel Sekreteri Sebahattin Riza, Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.

Şehir içi ve dağlık ve diğer bölgelerdeki otobüs hatlarında kâr getirmeyen yolcu taşımacılığı için sübvansiyonlar yapılması, çocukların ve öğrencilerin eğitim kurumlarına ulaşımına yönelik masrafların tazmin edilmesi, nüfusu 500'e kadar olan dağlık alanlardaki yerleşim yerleri ve küçük köylere ekmek ve temel gıda maddelerinin teslimi için tazminat ödenmesi, ulusal programlar kapsamında eğitim işlevinin yerine getirilmesi, ücretsiz ders kitapları, eğitim sisteminin iç yapısının optimizasyonu, burs verilmesi, savunmasız gruplar için harcama yapılması, ayni göstergelerin düzeltilmesi, kültür ve spor işlevinin yerine getirilmesi, hasta bakım parası ve yol parası için harcamalar yapılması vb. harcamalar sonucunda 2021 Yılı Bütçe Mali Plan Çerçevesi’nin yeniden revize edildiği anlaşıldı.

Hüseyin Ahmet, Kırcaali Belediyesi 2021 Yılı Bütçe Gerçekleşme Raporu’nun Sayıştay tarafından ciddi itirazlar olmaksızın onaylandığını vurguladı.

Raporla ilgili yorum yapan Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, “Sadece Kırcaali Belediyesi için değil, tüm belediyeler için gündemde olan tüm krizlere rağmen Kırcaali Belediyesinin tüm işlevlerini yerine getirdiğini, çeşitli hizmet türlerine olan ihtiyaç ile ilgili diğer sorumlulukları genişlemeye ve üstlenmeye çalıştığını vurgulamalıyım. Burada, toplumun en zayıf birimlerini desteklemek açısından önemli olan çeşitli faaliyetlerle- 5000'den fazla hemşehrimizi desteklemek gibi çeşitli sosyal hizmetlerle altyapının iyileştirilmesi ile ilgili hizmetleri vurgulamak isterim” dedi.

Belediye Başkanının ifadesine göre, belediye anaokulları, okullar, sosyal hizmet kurumları olmak üzere eğitimi destekleme ile ilgili taahhütleri yerine getiriyor. Dr. Müh. Azis, “Belediye, ek masraf getiren aydınlatma armatürlerinin sayısını artırmak için çalışmalara devam ediyor. Geçen yıl aydınlatma dahil elektriğe yaklaşık 180-200 bin leva ödediysek, şimdi 300 bin levadan fazla para ödüyoruz” diye vurguladı ve şu örneklerle devam etti: “Anaokulları ebeveynler için ücretsiz olabilir, ancak bu hizmetin maliyetlerinin önemli bir kısmını belediye karşılıyor. Dikkat edin, - devlet finanse ediyor, belediyeler ise bu faaliyeti sübvanse eder veya maliyetinin bir kısmını karşılar”.

Toplantı sırasında bazı katılımcılar çöp toplama faaliyetinin kalitesiz bir şekilde yapılması sorununu gündeme getirdi. Dr. Müh. Azis, bir dönem bu sektörde kriz olduğunu inkar etmedi. Krizin ortaya çıkmasının iki nedenini belirten Belediye Başkanı, “Biri, çöp depolama sahası yangını, diğeri ise şirket içi yeniden yapılanma süreçleri ve atık toplama şirketinden ayrılan işçilerle ilgiliydi. Şu anda durum sakin. Çöp toplama hizmetinin iyi ya da tatmin edici olup olmadığı başka bir konudur. Çöp toplama hizmetinin kalitesini artırmak için çabalamalıyız. Ancak temizlik konusu hepimizi ilgilendiriyor. Bu sadece Belediye Başkanının şirketi veya Belediye Meclisi Başkanının meselesi değildir. "Bizim için önemli olan çöpün evimin dışında olması. Oradan ötesi benim sorunum değil” ilkesi geçerli olmamalıdır” dedi.


DİĞER HABERLER