Kırcaali Belediyesi 500'den fazla özürlü kişiye sosyal hizmetler sunuyorSalı, 17 Mayıs 2011

Kırcaali Belediyesi 500'den fazla özürlü kişiye sosyal hizmetler sunuyorKırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis dün basına "Sosyal Bakım Merkezi"nin odalarının ve Kırcaali "Nadejda" Günlük Bakım Merkezi binasının bir kısmının Ana Tamiratı ve Donanımı" gibi iki önemli sosyal projelerin gerçekleştirildiğini bildirdi. Projeler, "Bölgesel Kalkınma" 2007-2013 Yürütme Programı üzere, Bölgesel Kalkınma Avrupa Fonunun yardımıyla finanse edilmiştir. Projenin toplam değeri 1 125 982 Leva. Proje sayesinde 22 iş yeri açılmıştır, iki sosyal kurumda çalışanlar 500'den fazla kişiye hizmet ediyorlar.
Projenin gerçekleştirilmesi 2009 yılında başlıyor ve onunla Belediye sınırları içinde bulunan hassas sosyal gruplarına sunulan sosyal hizmetlerin kalitesi yükseliyor. Onunla fiziksel ve zihinsel engelli çocuk ve yaşlıların sosyal izolasyonu aşılması düşünülüyor. Projenin bitiminde18 ile 63 yaş grubu arası ve 63 yaşından büyük fiziksel ve zihinsel engelli insanlar da sosyal hizmeti görme imkanı bulacaklar. Şu ana kadar ise bu hizmet "Nadejda" Günlük Merkezinde 16 yaşına kadar olanlara sunuluyordu. Merkez özel rehabilitasyon araçlarıyla donanmıştır. Fiziksel engelli çocuklar ve yaşlılar, rehabilitasyonu için ayrılan iki odada onların kişisel ihtiyaçlarına göre sistemli olarak rehabilitasyon hizmeti görecekler.
"Sosyal Bakım Merkezi" ihtiyaçlarını karşılamak için modern buzdolapları, fritöz ve başka aletler sağlanmış ve hazırlanan yemeklerin kalitesi artmıştır. Ayrıca çocuk mutfağı açılarak, "Sosyal Bakım Merkezi"nin sunduğu hizmetin genişletilmesine koşullar yaratılmıştır. Yaşlılara ve tek başına yaşayan kişilere de yiyecek verilmesi sağlanmıştır.
Başkan Hasan Azis, "Şimdiye kadar "Sosyal Bakım Merkezi" 140 kişiye hizmet veriyordu, şimdi bu sayı 200'e yükseltiliyor. Bu iki projeyi gerçekleştirmekle Kırcaali Belediye yönetimi üstlendiği çok önemli bir angajmanı yerine getirmiş oluyor ve artık tüm yaş gruplarına ait özürlü insanlara sosyal ve tıbbi hizmet verilebilecek" diye belirtti.


DİĞER HABERLER