Kırcaali Belediyesi AB destekli projeler sunan belediyeler arasında 6. yerdePazartesi, 26 Ocak 2015

Kırcaali Belediyesi AB destekli projeler sunan belediyeler arasında 6. yerdeBugün Kırcaali İl Bilgi Merkezi'nin 2014 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin rapor tanıtıldı.

Merkezde düzenlenen basın toplantısında Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis da yer aldı.

Kurum, Avrupa Birliği fonlarından mali kaynak için aday vatandaş ve teşkilatlara AB programlarına katılımı konusunda yardımcı oluyor. İl Bilgi Merkezi Başkanı Dora Hristova, kurumun geçen yılki faaliyet raporunu tanıttı.

Kırcaali Belediyesi, ülkede AB destekli projeler sunup savunan 264 belediye arasında altıncı yerde bulunuyor. 2007-2013 dönemde Avrupa Birliği fonlarından finanse edilmek üzere 89 proje savunmuştur. Onlardan artık 48 proje tamamlanmıştır. İstatistiklere göre geçen dönemde Kırcaali Belediyesi'nin çeşitli operasyonel programlar kapsamında hazırlayıp savunduğu projelerin sayısına göre yılbaşına yaklaşık 16 proje olup ay başına bir projeden fazla düşüyor. İl bazında AB destekli toplam maliyeti 187 milyon levalık projelerin sayısı 170. Onlardan şu ana kadar AB fonlarından 120 milyon levadan fazla kaynak alınmıştır. Kırcaali ilinde ilçeler arasında Kırcaali birinci yerdedir.

Belediye Başkanı, "İl Bilgi Merkezi'nin ekibini iyi sonuçlardan dolayı tebrik ederim. AB destekli proje gerçekleştirme bakımından ülkede belediyeler arasında kısa bir zaman öncesi olduğumuz gibi ilk üç yere dizilmeyi hedefliyoruz. Şu anda Kırcaali Belediyesi, maliyeti 150 milyon levayı aşan inşaat ruhsatı alınan projelere sahip. Daha Bölgesel Kalkınma Programınca hazırlanan maliyeti 60 milyon levalık projelerimiz de var. Bu projeleri gerçekleştirdiğimizde ülkede ilk üç sıraya gireceğimize inanıyorum. Yılsonuna kadar tutarı 220 milyon levanın üzerinde projeler savunmayı umuyoruz" dedi.

Kırcaali Belediyesi ve il çapındaki diğer altı belediyeden başka operasyonel programlarınca firma ve sivil toplum kuruluşları da projeler kazanmışlardır. Kırcaali'deki İl Bilgi Merkezi de Kırcaali Belediyesinin bir projesi kapsamında kuruldu.

İl Bilgi Merkezi Başkanı Dora Hristova, "Ekibin sayesinde merkez Kırcaali'de gerçekleştirilen başarılı projelerden biri haline geldi. Bu merkez, AB'nin tüm 7 operasyonel programlarına ilişkin bilgi veren ve danışmanlık hizmeti sunan tek kurum. Sadece geçen yıl destek almak üzere merkezi 376 kişi ziyaret etti. Ülkedeki tüm 28 İl Bilgi Merkezlerinin katıldığı ulusal girişimlerine de başarılı bir şekilde katıldık. Geçen yıl ilçelerde bir sürü bilgi ve eğitim seminerleri gerçekleştirdik. Onlara 780'den fazla vatandaş katıldı" diye belirtti.

Geçen yıl her gün birden fazla ziyaretçisi olduğunu ve onları operasyonel programları ve Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ile işbirliği yapmasına ilişkin yeni programlama dönemi için imzalanan anlaşmaları tanıttırdıklarını bildirdi. Hristova, "İnsanlar bizi aramaya alıştılar. Bize güvendiler. Buna sebep gerçekleştirilen projeleri tanıtmak üzere inşa edilen yapıların gezip görülmesi için bisiklet yürüyüşü düzenledik. İldeki yedi ilçede tanıtılan son üç yılda gerçekleştirilen projelere ilişkin fotoğraf sergisi de büyük ilgi gördü" diye kaydetti.

İl Bilgi Merkezi Başkanı, en büyük ilginin Kırsal kesimlerin Kalkınması Programına olduğunu vurguladı. Ofisi ziyaret edenlerin yüzde 62'sinin bu programa ilişkin daha detaylı bilgi almak istedikleri anlaşıldı. Onlara bu programın başvuru şartlarına uyup uymadıklarına dair bilgi verildikten sonra somut projelerle ilgili olarak Devlet Tarım Fonu Kırcaali İl Müdürlüğü'ne yönlendirildikleri belli oldu. Hristova, "Köy turizminde patlama olmasını bekliyoruz, çünkü en çok sorular bu yöndeydi. Ofisimizi ziyaret edenlerin çoğu 20 ile 30 yaş arasında genç kişiler. Onlar 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz tüm 28 seminere de katıldılar. Seminerlere toplam 780'in üzerinde genç girişimci ilgi gösterdiler" diye paylaştı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER