Kırcaali Belediyesi aşure geleneğini sürdürüyorPazartesi, 31 Ağustos 2020

Kırcaali Belediyesi aşure geleneğini sürdürüyor29 Ağustos 2020 Cumartesi günü Kırcaali'deki Merkez Camii yanında bulunan üreticiler pazarında gerekli olan anti-epidemiyolojik önlemlere uyularak 2 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Kırcaali Belediyesi tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Aşure Günü Etkinliğinin 14'üncüsü yapıldı. Hoşgörü, barışı ve anlaşmayı simgeleyen Aşure Günü kutlaması, Muharrem ayında hem Müslümanları hem de Hıristiyanları bir kez daha buluşturdu.

Etkinliğe geleneksel olarak Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Hristiyanlar Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena, Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Ahmet, Meclis Başkan Yardımcısı Latif Rasim, Belediye Meclis üyeleri, köy muhtarları vb. konuklar katıldılar.

Kırcaalilere önceden paketlenmiş aşure kâseleri dağıtıldı. Etkinliğe katılan vatandaşlara ayrıca 500'ün üzerinde maske dağıtıldı.

Dr. Müh. Hasan Azis, selamlama konuşmasında, "Salgına rağmen bu yıl da ortaklarımızla birlikte Aşure Günü'nü kutlamaya karar verdik. Bu kararı verdik ve geleneği sürdürmek için etkinliği düzenledik, çünkü Aşure Günü Etkinliği birliğimizin, hoşgörümüzün simgesi, çünkü geleneğimiz, birliğimiz ve hoşgörümüz sayesinde bu zorlukların üstesinden geleceğiz" diye kaydetti.

Beyhan Mehmet ve Papaz Petır Garena da birer kısa konuşma yaparak bu yıl da bir araya gelen Kırcaalili Müslümanların ve Hıristiyanların Aşure Günü'nü tebrik ettiler.

Programın sonunda eski Başmüftü Fikri Sali, tüm Bulgaristan halkı için dua etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER