Kırcaali Belediyesi, atıkların ayrı toplanmasına yönelik açıklayıcı bir kampanya başlattıSalı, 03 Ekim 2023

Kırcaali Belediyesi, atıkların ayrı toplanmasına yönelik açıklayıcı bir kampanya başlattı

Bugün Kırcaali Belediyesi, atıkların ayrı toplanmasını teşvik etmek için bilgilendirici bir kampanya başlattı ve girişimin ilk durağı Petko. R. Slaveykov Lisesi oldu. Kampanyanın açılışını Belediye Başkan Yardımcısı Katya Mitovska gerçekleştirdi.

Belediye Başkan Yardımcısı, okulun toplantı salonunu dolduran 1.sınıf öğrencilerinin önünde yaptığı konuşmada, “Büyük hedef sadece şehrimizde değil, ilçenin diğer yerleşim yerlerinde de ayrı toplama yoluyla atıkların azaltılmasıdır. Bu şekilde doğanın korunmasına yardımcı olalım, onun bugünü ve geleceğinden sorumlu olalım" diye konuştu.

Kırcaali Belediyesi’nin ortağı, Kırcaali'de ayrı toplama için konteynerlerin kurulumunu ve bakımını yapan “Bulekopak" şirketidir. Temsilcisi Anastasiya Obretenova genç izleyicilere konuyla ilgili bir sunum yaptı.

Atıkların ayrı toplanmasına yönelik kampanyanın ilk olarak ilçenin büyük okullarda başlatıldığı, daha sonra küçük yerleşim yerlerindeki eğitim kurumları ile çeşitli idare, kurum ve kuruluşlara geçileceği ortaya çıktı.

Müh. Mitovska, “Atık hacmini azaltmak ve geri dönüştürülebilen her şeyin belirlenen yerlere atılmasını sağlamak için ayrı toplama son derece önemlidir” diye konuştu. Onun sözlerinden ayrı toplama için konteynerlerin temin edildiği ve partner firmanın yardımıyla okullara dağıtılacağı anlaşıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı, “Amaç, kampanya ve öngördüğü faaliyetler aracılığıyla vatandaşlara mümkün olduğunca yakınlaşarak konteynerlerin onlara daha yakın ve daha uygun olmasını sağlamaktır. Ayrıca beyaz eşya ve ev aletlerinin ayrı, mobilyaların ayrı toplanması ve bunların toplanması için daha fazla merkez açılması olasılığını da araştırıyoruz. Genel atıklardan ayrı olarak gri kaplarda toplanması da önemli olan biyolojik atıkların ayrı toplanması olasılığı da üzerinde çalışılıyor. Bu, atıkların Çevre Programı kapsamında sağlanacak finansmanla inşa edilecek kompost sahasına ulaşımını kolaylaştıracak” diye konuştu.

Obretenova, Açıklayıcı kampanyayı en küçük okullardan başlattığımız için mutluyum, çünkü iyi alışkanlıklar onlarda en kolay oluşturuluyor. Küçük yaşlardan itibaren onları doğa sevgisi ve temizliği konusunda eğitmeliyiz. Okulda bir şey öğrendiklerinde onu apartman önündeki alana taşıyacaklarını, evde paylaşacaklarını ve böylece herkesin onları örnek alacağını biliyoruz. Çocuklar değişimin başlayabileceği kişilerdir. Onların herkesin takip edebileceği iyi bir örnektir” dedi.

Bulekopak Şirketi’nin temsilcisi, Kırcaali ilçesinde atıkların ayrı toplanmasına ilişkin izlenimlerini de paylaştı. Onun ifadesine göre, en son verilere göre, buradaki vatandaşlar atıkları ayrıştırırken disiplinli ve vicdanlı davranıyorlar ve aynı tür atıkların ilgili konteynerlere atılması da bunu teyit ediyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER