Kırcaali Belediyesi, devletten 6 milyon leva faizsiz kredi alacakSalı, 29 Kasım 2022

Kırcaali Belediyesi, devletten 6 milyon leva faizsiz kredi alacak

Kırcaali Belediye Meclisi, 25 Kasım gerçekleştirdiği toplantıda Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile BSP İttifakı Meclis grubu üyelerinin oylarıyla Kırcaali Belediyesi bütçesinde meydana gelen geçici nakit açığı nedeniyle Bulgaristan Merkezi Yönetim Bütçesi’nden geçici faizsiz borç alınması kararı aldı. Oylamada 27 Meclis Üyesi taslak kararı desteklerle GERB-SDS İttifakı ve Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı’ndan 11 Meclis Üyesi ise karşı çıktılar.

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, önerinin argümanlarını şöyle açıkladı: “Kırcaali Belediyesi, yıl sonunda öz gelirlerin başarı düzeyinin nispeten yüksek oranda seyretmesine rağmen mali zorluklar içindedir”. Bunun sebepleri olarak bir yandan acil giderlerin yapılmasına yol açan belediye sorumlulukları, diğer yandan ilçenin sosyal ve teknik altyapısı nedeniyle yerel gelirlerin yetersiz olması ve son yıllarda yaşanan mali ve ekonomik krizlerin olumsuz etkilerini gösterdi.  

Dr. Müh. Hasan Azis’in ifadesine göre, maliyetler giderek daha da dinamik, öngörülemez olup serbest nakit kaynakları bulundurmayı gerektiriyor. Bunlar arasında iki yıldan fazla uzun süredir devam eden Covid-19 pandemisi, enerji taşıyıcıları, malzemeler, gıdalar vb. ürünlerin artan fiyatlarından kaynaklanan kriz ve Avrupa’da barışı ve güvenliği tehdit eden ve ardından öngörülemeyen sonuçları olan insani ve ekonomik krize yol açan Ukrayna’daki askeri çatışmaları belirtti.

Belediye Başkanı, şöyle devam etti: “Sınırlı mali kaynakları ile eğitim, kültür ve idari hizmetler alanındaki giderleri tamamlamaya çalışmakta, sosyal faaliyetler ile diğer devlet ve yerel yönetimin sorumluluk alanlarındaki faaliyetler alanında kaliteli hizmet vermeye çalışmaktadır. Aynı zamanda Kırcaali ilçesindeki yerleşim yerlerinin altyapısını iyileştirmek için devlet bütçesinden, Avrupa Birliği (AB) fonlarından ve diğer kaynaklardan önemli miktarda finansman almaya çalışıyor. Bu da hem eş finansman hem de yatırım öncesi aşamada yapılan giderler ve teknik projelerin hazırlanması için finansal kaynaklar gerektiriyor”.

Faizsiz kredi alınmasına ilişkin raporun, yerel seçimlere bir yıldan az bir süre kala neden bu kadar geç sunulduğu, nasıl iade edileceği ve 2023'te ilçe sakinlerine yük olup olmayacağı, neden bu kadar çok ertelenmiş borcun biriktiği gibi sorularla ilgili muhalefetten eleştiri geldi. Muhalefete göre faizsiz kredi alma kararı, sorumluluğu Kırcaali belediyesinden Belediye Meclisine devretmeyi amaçlıyor.

Eleştirilere yanıt olarak Dr. Müh. Azis, resmi olmayan bilgilere göre 2022'de Bulgaristan'daki belediyelerin yüzde 15-20'sinin devletten faizsiz kredi alma seçeneğinden yararlandığını vurguladı. Onların arasında Plovdiv (Filibe), Pazarcık (Tatar Pazarcık), Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Smolyan (Paşmaklı), Karlovo (Karlıova), Pernik, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) vb. belediyeler bulunuyor.

Belediye Başkanı, “Son 20 yılda Kırcaali Belediyesi ise bu fırsattan bir kez bile yararlanmadı. Sonuç Kırcaali Belediyesi için olumsuz. Ödenmemiş borçlarımızı ödeyemezsek, yarın şirketlerin alacak borç talebinde bulunmayacaklarını ve belediyeye birkaç milyon leva borç yükü yüklemeyeceklerini garanti edemem. Belediyenin işletme parası olmadığı için iş bu noktaya geldi. Bu nedenle, belediye bütçesi üzerinde daha ciddi, olumsuz etkileri önlemek için Kırcaali Belediyesi tarafından kredi alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır” diye devam etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER