KIRCAALİ BELEDİYESİ DÜNYACA ÜNLÜ TÜRK KARİKATÜRCÜLERİN ESERLERİNİ SOFYA'DA GÖSTERDİPerşembe, 14 Ekim 2010

KIRCAALİ BELEDİYESİ DÜNYACA ÜNLÜ TÜRK KARİKATÜRCÜLERİN ESERLERİNİ SOFYA'DA GÖSTERDİKırcaali Belediyesi ile KRIG Sanat Hareketi başkent Sofya'da dünyaca ünlü Türk karikatürcüleri Burhaneddin Ardagil ve Muhittin Köroğlu'nun 100-ü aşkın eserini gösterdi. Bu Ardagil'in Kırcaali ile ilgili dördüncü sergisi, çünkü daha önce şehirde üç defa resimlerini geniş kitleler için dizdirmiştir.Hermes Galerisi'ndeki açılış Sofya Milî Kültür Sarayı yanında yapılan Uluslararası Karikatür Bienali'ne denk gelmesinden büyük kültür faaliyetine dönüştü ve global net aracılığıyla dünya gündemine oturdu.

İki İstanbullu ressam karikatür ve çizgi ustaları ve birçok eserleri dünyanın çeşitli noktasında düzenlenen uluslararası bienalleri, festival ve müsabakalarda ödül kazanmıştır. Onlar aynı konu üzerine „çift bakış" denen bir tür yöntem uygulamaktalar ve böylece küresel ısınma, dünya politikası, spor, şimdi çok modern olan çeşitli alanlarda etken olma kavgası ve politik liderlerin tipolojisi gibi sorunları ilginç tartişma şeklinde resimlerinde yansıtırlar. Sergiye Kırcaali doğumlu Burhaneddin Ardagil 2008 yılında Belediye'ye bağış yaptığı karikatür, renkli grafik ve kolâjlardan ibaret 69 özgün eseriyle, Muhittin Köroğlu ise benzer tarzdaki 45 yapıtıyla katılıyorlar.

Açılışa eşiyle birlikte İstanbul'dan sadece Ardagil gelebildi, Köroğlu ise ağır aile problemi yüzünden gelemedi. Ressamlar Kırcaali'den büyük destek gördüler. Kültür olayı için özellikle başta Belediye Başkanı Hasan Azis olmak üzere Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden Kırcaali Meclis Üyesi Ehliman Çoban'la birlikte birçok idari kuruluş temsilcileri, medya mensupları ve mizah resmin genç hayranları başkente hareket ettiler. Galeride Burhaneddin'in Uluslararası Karikatür Bienali'nden sonra gelen Bulgar ve dünya çizgi ustaları olan arkadaşları hazır bulunurken Prof. İbrahim Tatarlı, Dr. Mümün Tahir ve Dr. Sabri Alagöz gibi Türk aydınlarımız vardı. Birçok ulusal yayın yapan medyaların ve Bulgar Mıllî Televizyonu'ndan Sevda Dükkancı'nın olaya ilgileri gözlerden kaçmadı. KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva Ardagil-Köroğlu ikilisini tanıtınca ressamın önünde tebriklemek, çiçek sunmak ve fotoğraf çektirmek için adeta kuyruk oluştu. Bulgaristan Türk Büyükelçiliği adına konuşan Kültür ve Tanıtma Müşaviri Gülay Aslan Türkiye'nin ününü artıran ressamlarıyla gurur duyduklarını ve hükümetin her zaman yanlarında olacağını belirtti.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bazı yerel medyalar önünde Kırcaali sergisinin başkent Sofya'da devam etmesinden duyduğu sevinci dile getirdi. Serginin değerini "Burhaneddin Ardagil karikatürlerinde çevre sorunlarını, harp ve barışı, insanlar arasındaki ilişkileri işlemekle günümüzün sorunlarını ele alır" sözleriyle açıkladı. Ümit ederim ki Kırcaali Belediyesi başkent Sofya'nın kültür sahnesinde yer almaya devam edecektir, çünkü bizim yerimiz buradadır, diye konuşmasıyla gelecekte yapılacak olan etkinliklere yönelik ipucu verdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER