Kırcaali Belediyesi, eğitim altyapısına 10 milyon levanın üzerinde yatırım yapacakSalı, 06 Aralık 2022

Kırcaali Belediyesi, eğitim altyapısına 10 milyon levanın üzerinde yatırım yapacak

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “2022 yılı sonuna kadar Kırcaali'deki 5 eğitim binası inşaatında yapı denetimi yapılmasına ilişkin firmalarla sözleşme imzalanması bekleniyor ve bu da 2023'te inşaatlarının başlaması için yeşil ışık olacak” diye açıkladı. Projeler, Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın 2020-2022 Dönemi Ulusal Kreşlerin, Anaokulların ve Okulların İnşası, Genişletilmesi, İyileştirilmesi ve Yeniden İnşası Programı kapsamında finanse edilmekte ve uygulanmakta, yatırım tutarı ise 10 milyon levanın üzerindedir.

Belediye Başkanının ifadesine göre, 3 922 226 leva ile eski Georgi Benkovski Spor Lisesi binasının onarımı, 3 391 774 leva ile yeni bir anaokulunun inşası, 1 395 978 leva ile 5 nolu kreş binasının onarımı, 935 091 leva ile Çayka Kreşi’ne ek bölümün inşası ve 917 938 leva ile Ştastie Kreşi’ne ek bölüm inşaatı yapılması söz konusudur.

Dr. Müh. Azis, “Maalesef, yeni yetişenlerin eğitim sürecinde Vızrojdentsi (Köşdere) semtindeki anaokulunun devamı olacak olan inşaatı tamamlanmamış okul için finansman alamadık” dedi. Ayrıca eski Georgi Benkovski Lisesi binasının yenilendikten sonra eğitim dışında farklı bir amaç için kullanılacağına dair Facebook'ta ortaya çıkan kötü niyetli kişiler tarafından verilen yanlış bilgiler hakkında da yorum yapan Belediye Başkan, “Bina sadece eğitim faaliyetleri için bir üs olarak kullanılacaktır” diye belirtti.

Dr. Müh. Azis, “Tüm projelerin uygulanması için müteahhit firmalarla sözleşmeler yaptık, hepsi için inşaat izni aldık, inşaat ve montaj faaliyetlerine başlamak üzere yıl sonuna kadar inşaat denetim sözleşmesinin imzalanması beklenmektedir” diye açıklık getirdi.

Belediye Başkanının ifadesine göre, beş yeni projenin hayata geçirilmesiyle Kırcaali Belediyesi’nin eğitim altyapısında öğrenci başına yatırım açısından ülkede ilk sırayı aldığı trend devam ediyor. Dr. Müh. Azis, “Önceki bir hükümette yer alan bir Eğitim ve Bilim Bakanı da bunu söylemişti” dedi.


DİĞER HABERLER