KIRCAALİ BELEDİYESİ KARDEŞ MECİDİYE'DEN GELEN HEYETİ KARŞILADIPerşembe, 16 Aralık 2010

KIRCAALİ BELEDİYESİ KARDEŞ MECİDİYE'DEN GELEN HEYETİ KARŞILADIDün Kırcaali Belediyesi yeni kardeş olduğu Mecidiye Belediyesi'nden gelen Belediye Başkan Yardımcısı Sorin Tutuianu'nun başkanlığında 15 kişilik heyeti karşıladı. Belediye Başkanı Hasan Azis'in yoğun programı üzere şehir dışında bulunmasından dolayı yardımcısı Elisaveta Kehayova misafirleri odasında ağırladı. Ev sahibi kültür, eğitim, turizm, spor ve gençlik faaliyetlerinden sorumlu olarak Kırcaali belediyesinin bu alanlarda politikasını anlattı.
Belediye'nin her yılsonunda Kültür Bakanlığı'na sunulan program üzere faaliyetlerini gerçekleştirerek uluslararası düzeyde festivallerin de yapıldığına dikkat çekti ve o etkinlilerde Mecidiye'den katılımcı görmek istediklerini belirtti.
Tuttuianu Mecidiye Belediye Başkanı Mariyan Yordaçe'nin sıcak selamlarını iletti ve çeşitli alanlarda işbirliği yapmak üzere heyette yer alan şahısları tanıttı. Mecidiye'de altıncısı yapılan Uluslararası sanat kampına Bulgaristan'ın da ünlü ressamlarının katıldığına değinerek gelecek yılki etkinliğie Kırcaalili sanatçıları davet etti. Eserleriyle Mecidiye hastanesine serilerek bir tür kültür terapisi uygulandığının altını çizdi. Kardeş belediyenin diğer büyük organizasyonu olarak uluslararası olma yolundaki geleneksel Müzik festivali gösterildi. Bu etkinliğe de bölgenin genç yetenekleri katılarak kendilerini geliştirmeye çağırdı. Kültürün halkları her zaman birbirine yaklaştırdığını öne sürerek iki etkinliğin Mecidiye Belediyesi'nin önceliğinde olduğunu bildirdi. Yordaçe'nin yardımcısı bu nedenle üç okul müdürlerinin Kırcaali Belediyesi'nden okullarla işbirliğini yapmak üzere kardeş protokolü imzalamaya hazır olduklarına dikkat çekti. Bu güzel projelerin iki kardeş belediye için yararlı olmasını diledi. Konuşmasının sonunda "Bizim her tür problemi çözmeye gücümüz var", demekle Mecidiye'nin bu konudaki kararlığını ortaya çıkardı.
Mecidiye'nin büyük festivallerine davet gelince Kehayova hemen bölgede mevcut olan dünyaca ünlü ressamların adından iştirak talebinde bulundu.
Daha sonra heyet "Aya Georgi" Kilisesi'ni ziyaret edip Papaz Petır'la görüştü. Mecidiye Hristiyanları'nın temsilcisi Papaz Zgura Gheorghe ile iki Belediye'nin dini durumu hakkında bilgi alış verişi yapıldı. Kırcaali papazı asırlardan beri var olan Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki hoşgörüyü birçok örneklerle kanıtladı. Özellikle Başkan Hasan Azis'in Hristiyanları dini bayramlarda kilisede selamlamasının derin anlamının altını çizdi. Misafirlerinden hediye olarak dini törenlerde kullanmak üzere şamdan aldı, kendisi ise her kişiye kilise müziği içeren CD -albüm verdi.
Kiliseden hemen sonra heyet Kırcaali merkez camiyi ziyaret etti. Bölge Müftülüğü adına misafirleri Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmed ağırladı. Hep birlikte kasabanın kurucusu Kırca Ali'nin mezarı başında El Fatiha çekince caminin gurur kaynaklarıyla tanıştılar. Burada Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında sunduğu Kanuni Sultan Süleyman adına baskılı özel Kuranı Kerim'i ve eski Bulgaristan başbakanı Sergey Stanişev'in hediye ettiği halıları gördüler. Müftülüğe bir sürü dini kitapla gelen Mecidiye imamı Ziadin Calil görüşme esnasında İslam'ın temel prensibi olan hoşgörü, barışı ve anlaşmayı Kırcali'deki iki ana din mensupları arasında dolu doluya yaşandığına emin oldu. Bulgaristan'ın İslam dini sistemi hakkında geniş bilgi alarak Romanya deneyimini de tanıttı. Konuşmalardan kardeş belediyede de iki dini topluluklar arasında hoşgörü havasının hakim olduğu anlaşıldı.
Misafirler bugün Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından karşılandılar ve kendisinden Kırcaali içerisinde gerçekleşmiş olan önemli projelerle ile ilgili bilgiler aldılar.
Planlandığı gibi bölgenin en büyük okulları "P. Slaveykov" Genel Eğitim Lisesi ve de "Hristo Botev" Yabancı Dil Eğitimi Lisesi'nin müdürleriyle ileride işbirliği kurmak amacıyla yerinde görüştüler. Program üzeri daha Belediye Resim Galerisini ve Bölge Tarih Müzesini gezdiler. Kehayova'nın da dediği gibi Kırcaali Belediyesi kardeşliği Ömer Lütfi Kültür Derneği'ne borçlu ve heyet orayı özel olarak ziyaret etti. Türklük ocağının faaliyetini yöneten Müzekki Ahmed misafirlerine Türk çayı ikram etti, folklor gösterisiyle selamladı.
Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER