Kırcaali Belediyesi, Manisa Büyükşehir Belediyesi ile AB destekli bir proje ortaklığı yapıyorPazartesi, 28 Mart 2022

Kırcaali Belediyesi, Manisa Büyükşehir Belediyesi ile AB destekli bir proje ortaklığı yapıyor

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis bugün "Sınır Tanımayan Kültür" isimli projenin uygulanmasıyla ilgili olarak Türkiye’nin Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden gelen konukları ağırladı. Projenin önde gelen ortakları kardeş şehir olan Kırcaali Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi'dir. Kültür alanında Kırcaali merkezli Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği ve Manisa merkezli Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi, proje ortaklığı yapıyor. Toplantıda Manisa Büyükşehir Belediyesini temsilen Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ergun Aksoy, Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, mimar Altan Türe ve Manisa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Altan Hafızsmailoğlu hazır bulundular.

Proje Nisan 2021'de başladı. Projenin amacı iki ilçe arasında turizmin geliştirilmesi olup önde gelen ortaklar her iki bölgedeki kültürel semboller haline gelen yapıların tanıtılması amacıyla bir reklam kampanyası yürütmeyi üstlendiler. Ana faaliyetler, Manisa'da tematik bir tanıtım ve sergi merkezinin oluşturulması ve Türkiye’nin Ege Bölgesinin ve Bulgaristan'ın değişik bölgelerinin geleneksel kadın kıyafetlerinin tanıtımına yöneliktir.

Proje, AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen Türkiye - AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında AB tarafından finanse edilmektedir. Mayıs ve haziran aylarında projede öngörülen faaliyetlerin uygulanması için 25 kişiden oluşan heyet değişimi yapılacaktır.

Rodoplar’da bir düğün ve folklor gösterilerinin video çekimi yapılması, amatör sanatçılarla buluşma yapılması, kültürel mekanların ziyaret edilmesi planlanıyor. Kırcaali’den gidecek folklor ekipleri Manisa'da geleneksel kostümler tanıtıp halk oyunları gösterileri sunacaklar, Manisalı ortaklar ise Kırcaali'de otantik folklor gösterileri programı sunacaklar.


DİĞER HABERLER