Kırcaali Belediyesi, şehirdeki kreş ve anaokullarındaki yer sorununa çözüm bulduÇarşamba, 15 Mart 2023

Kırcaali Belediyesi, şehirdeki kreş ve anaokullarındaki yer sorununa çözüm buldu

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis'in girişimiyle düzenlenen gezici brifingde Kırcaali Belediyesi’nin nihayet şehirdeki kreş ve anaokullarındaki yer sorununu çözeceği ve okullarda tek vardiyalı eğitimi de garanti altına alacağı anlaşıldı. Bu, belediyenin Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON) tarafından finanse edilen bir ulusal program kapsamında kreş, anaokulları ve bir okul inşası veya yenilenmesine ilişkin projenin finanse edilmesi üzere hibe desteği alma hakkı kazanmasından sonra mümkündür. Proje için MON tarafından 6,9 milyon leva ve belediye bütçesinden 584 000 leva sağlandı. Kırcaali Belediyesi, eğitim kurumlarının tefrişi için ve inşaat ve onarım işleri maliyetinde enflasyon artışını karşılamak için 6 milyon leva kaynak daha arayacak. Bu, bir ulusal programa başvurarak veya devlet bütçesinden faizsiz borç ve ayrıca bir bankadan faizsiz krediler alarak yapılabilir. Belediye Başkanı, kreş ve anaokullarında çocuklar için toplam 300 yeni yerin yanı sıra öğrenciler için de 450 yeni yer sağlanacağını vurguladı. Belediye, çocuk başına 28 000 leva ve öğrenci başına 10 000 leva olmak üzere öğrenci başına tahsis edilen ödenek miktarı açısından ülkede ilk sırada yer alıyor. Kırcaali Belediyesi ayrıca son yıllarda eğitim altyapısına yönelik hayata geçirdiği 21 milyon levadan fazla tutarında bir dizi proje sonucunda lider konumunu sürdürmektedir.

Mevcut proje kapsamında 5 yapı inşa edilecek veya onarılacak. Belediye’nin MON’a başvurduğu projede inşası veya onarımı öngörülen toplam 8 yapı arasından onaylandı. Bunlar arasında eski spor okulu olarak bilinen eski Georgi Benkovski Lisesi binasının ve Sofya St. İvan Rilski Madencilik ve Jeoloji Üniversitesi Kırcaali Şubesi’nin barındığı eski 5 nolu kreş binasının tadilatı ve tefrişi, Vızrojdentsi (Köşdere) semtinde yeni bir anaokulunun inşası ve Çayka Kreşi ve Ştastie Kreşi’ne ek bölümlerin inşası yer alıyor. 

Dr. Müh. Azis, “Georgi Benkovski" okulu binasının yenilenmesiyle öğrencilere 450 yeni yer sağlamak ve şehirde tek vardiyalı eğitimi garanti altına almak istiyoruz. Yenileme çalışmaları takvim yılı sonuna kadar tamamlanacak. Bu bina, bütün bir okulu barındırabilecek ve Bölge Eğitim Müdürlüğü ile görüştükten sonra hangisi olacağına karar verilecek. Barındırılacak okul şu anda iki vardiyalı bir eğitim modundadır” dedi. Belediye Başkanı, inşaat ve onarım işleri ile tefrişat için 4 milyon leva ayrıldığına dikkat çekti.

Vızrojdentsi semtinde yeni bir anaokulunun inşaatına başlanmasını tartışmasız bir başarısı olarak gösteren Belediye Başkanı, “ Kırcaali halkına bir söz verdim ve şimdi onu yerine getiriyorum. Proje için 2,9 milyon leva ayrıldı. Anaokulunda 6 oyun grubu ve 2 kreş oyun grubu daha olacak. Çocuk eğitim kurumunda toplam 128 çocuğa hizmet verilecek. Toplam inşaat alanı 1053 m2 olup, avlu 2000 m2 alanı kaplıyor.

 Çayka Kreşi ve Ştastie Kreşi’ne ek bölümlerin inşaatı başlıyor. Yeni bölümlerde ikişer kreş oyun grupları oluşturulacak. Sıcak su bağlantı hatları, spor salonları, asansörler yapılacak. Avlu alanları küçük çocukların ihtiyaçlarına göre uyarlanacak. Ulusal prgramınca her biri 600 000 leva sağlandı. Belediye tarafından sağlanan eş finansman tutarı her biri için 45 000 levadır” diye belirtti.

Dr. Müh. Azis, belediyenin bu proje dışında kalan çocuk eğitim kurumlarının onarımları için öz kaynak ayırmaya devam ettiğini söyledi. Yan Bibiyan Kreşi’nin kalorifer tesisatı için 260 000 leva, Ştastie Kreşinin kalorifer tesisatı için 200 000 leva ve şehirdeki öğrencileri ağırlayan yurt insanın doğramalarının yenilenmesi için de 100 000 leva sağlandı.

Haber: Georgi KULOV

Fotoğraflar: Nilgün APTİ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER