Kırcaali Belediyesi, sokak köpeği popülasyonunu azaltmak için bir program hazırladıPazartesi, 17 Ocak 2022

Kırcaali Belediyesi, sokak köpeği popülasyonunu azaltmak için bir program hazırladı

Kırcaali Belediyesi, 2021-2025 Dönemi Kırcaali İlçesindeki Sokak Köpeği Popülasyonunu Kontrol Altına Alınmasına İlişkin Program taslağı hazırladı.

Bununla başıboş köpek popülasyonunu kontrol altına alınması için uzun vadeli ve etkili önlemler oluşturulması amaçlanıyor.

Belgede belirtilen görevler arasında başıboş köpeklerin artmasına neden olan nedenleri ortadan kaldıracak önlemlerin belirlenmesi, belediye sınırları içindeki başıboş dolaşan köpeklerin tanımlanması, kayıt altına alınması ve buna ilişkin verilerin Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansının entegre bilgi sistemine girilmesi, sokak köpeklerin ve evcil köpeklerin kısırlaştırılması ve başıboş köpeklerin sahiplenmesinin teşvik edilmesi yer alıyor. Ayrıca vatandaşların evcil köpek besleme konusunda bilinç düzeyi ve sorumluluğu artırılmalı, köpek saldırıları en az seviyeye indirilmelidir.

Program, sokak hayvanları için barınak kurulmasını öngörmekte olup, barınakta iş organizasyonu, faaliyetler ve köpeklerin beslenmesine ilişkin koşullar, hayvanları koruma kuruluşlarının katılımıyla hazırlanan ve kabul edilen yönetmeliklerle düzenlenecektir.

Program taslağı, belediyenin internet sitesinde yayınlandı. Vatandaşlara bu konuda görüş, öneri ve tavsiyelerde bulunmaları için 12 Ocak 2022 tarihine kadar fırsat verildi. Belediye Meclisinin programı kabul etmesi bekleniyor.


DİĞER HABERLER