Kırcaali Belediyesi "Yılın Sporcusu" ödüllerinin sahipleri Ahmet Osman ve Ergünal SabriPazartesi, 23 Aralık 2019

Kırcaali Belediyesi 20 Aralık 2019 Cuma akşamı Kırcaali Belediyesi Kültür Evi'nde düzenlenen törende Kırcaali ilçesinin 2019 yılında en başarılı sporcularının isimleri açıklanarak ödüllendirildi. Kadın ve erkekler kategorisinde Kırcaali Arda 1924 Profesyonel Futbol Spor Kulübü oyuncusu Ahmet Osman, gençler kategorisinde ise art arda üçüncü yıl gençlerde Avrupa boks şampiyonu olan Ergünal Sabri "Yılın En İyi Sporcusu" ödülünü aldı. Törene çok sayıda sporcu, sporun emektarı, sporcuların dostları ve yakınları katıldı.

Ödül töreninin konukları Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, Kırcaali Belediye Meclisi Gençlik Faaliyetleri ve Spor Komisyonu Başkanı Altınay Halil ve komisyon üyeleri, Arda Voleybol Kulübü Başkanı olan Meclis Üyesi Milko Bagdasarov oldu. Yılın en başarılı sporculara ödüllerini Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis sundu.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, yaptığı konuşmada, "Her geçen yıl Kırcaali sadece ülkede değil Bulgaristan dışında da sporda bir faktör haline geliyor. Bu gece spor yarışması, turnuva ve şampiyonluk kazanan sporcular olarak büyük bir sevinç ve gururla karşınızdayım. 2019, sporda kazanılan yeni zaferlerin yılı olarak hatırlanacak. Avrupa şampiyonluklarımız var ve 100 yıl sonra Arda 1924 Futbol Kulübü artık Bulgaristan Birinci Ligi'nde oynamaya hak kazandı" dedi ve spor alanında elde edilen başarılara yönelik sporcuların ve antrenörlerinin gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür etti. Belediye Başkanı, "Gelecek yıl şampiyonluk yılı olsun, çünkü 2020'de ikinci kez "On Yılın Sporcusu" seçilecek" diye temenni etti.

Belediye Başkanı konuşmasında, ilçedeki sporun gelişimi ve spor tesislerinin alt yapısını inşa etmek ve geliştirmek için kendi kaynakları da dahil olmak üzere Kırcaali Belediyesi'nin spor için büyük miktarda para harcadığını belirtti. Belediye, her yıl spor için 800 000 levanın üzerinde kaynak ayırıyor. Bu miktarın 300 000'i kulüplerin finanse edilmesi, 580 000'i spor tesislerinin bakım onarımı için harcanıyor. 30 000 leva Belediye Spor Etkinlik Takvimi'nde yer alan etkinlikler için harcanıyor. Hâlihazırda ilçede 36 antrenörün çalıştığı farklı spor dallarında 30 spor kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler 7 ile 45 yaş arasında 1000'den fazla sporcuya spor eğitimi vermektedir.

Yılın Sporcusu Ödülü için 12 spor dalında toplam 20 sporcu aday gösterildi. Onlar kadın ve erkekler ve genç kızlar ve erkekler olmak üzere iki yaş kategorisinde yarıştı. Birinci yaş kategorisinde 11 sporcu, ikincisinde ise 9 sporcu yarıştı. Kırcaali Belediyesi, art arda beşinci yıl ödül sahiplerine heykeltıraş Emil Pençev'in özel olarak hazırladığı heykelcik sundu.

Kadın ve erkekler kategorisinde Kırcaali'de futbol tarihinde en önemli gole imza atan Ahmet Osman, Yılın En İyi Sporcusu" ödülünün sahibi oldu. Sofya Septemvri takımına karşı oynadığı baraj maçında Ahmet Osman'ın attığı gol sayesinde Arda takımı, 95 yıllık tarihinde ilk kez Birinci Lig'e katılma hakkı kazandı. Yılın Sporcusu sıralamasında ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer alan sporcular plaket ile ödüllendirildi. Bu isimler su topu oyuncusu Emil Emilov, boksör Mehmet Çakırov, bilek güreşi şampiyonu Emiliya Stoyanova ve plaj voleybolcusu Neven Neşev'dir.

Gençlerde Avrupa boks şampiyonu olan Ergünal Sabri, gençler kategorisinde art arda üçüncü yıl "Yılın En İyi Sporcusu" ödülünü kazandı. Yılın Sporcusu sıralamasında genç kızlar ve erkekler yaş kategorisinde ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer alan sporcular da plaket ile ödüllendirildi. Bu isimler voleybol oyuncusu Manol Yanev, kano kayak sporcusu Galin Urumov, kano kayak sporcusu Emircan Durali ve su topu oyuncusu Mila Avrenlieva oldular.
Sıralamada ilk beşe giremeyen adaylar teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.


DİĞER HABERLER