Kırcaali Belediyesi'nde engellilere ve yaşlılara evde bakım hizmetleri sağlanacakÇarşamba, 20 Şubat 2013

Kırcaali Belediyesi'nde engellilere ve yaşlılara evde bakım hizmetleri sağlanacakBugün Biznez İnkübatör binası salonunda Kırcaali Belediyesi'nin gerçekleştirdiği engellilere ve yaşlılara evde bakım hizmetlerine yönelik "Destekle Değişim" projesi tanıtıldı. Projenin açılış konferansında çok sayıda Belediye görevlileri, sosyal kurumlar, Engelliler Birliği Derneği, sivil toplum kuruluşları temsilcileri hazır bulundular.

Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova proje hakkında genel bilgi verdi ve ekibe başarılar diledi. Projeyi tanıtan proje yöneticisi Nermin Mehmet, gazetecilerinin sorularını da cevapladı.

Proje, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı'nın "Evde Yardım" hibe destek şeması üzere gerçekleştirilmektedir. Proje, Avrupa Birliği'nin Avrupa Sosyal Fonu tarafından finanse ediliyor.
Hibe desteğinin miktarı 213 468,95 leva. Projenin süresi 16 ay, 31 Mayıs 2014 tarihinde sona erecek, Kırcaali Belediyesi'ndeki tüm yerleşim yerlerini kapsayacak.

Proje kapsamında Kırcaali Ailevi Sosyal Koruma Kurumu'nun bünyesinde faaliyet gösterecek Evde Hizmet Birimi kurulacak. Evde Hizmet Birimi, muhtaçlara saatli olarak kişisel yardım, ev temizlik işleri ve sosyal destek ile sosyal içerme hizmetleri sunacak.
Bu hizmetleri gören 18 yaş üstü kişiler, aldıkları saatli hizmetler için ay başına 20 stotinka ücret ödeyecekler.

Bunun için Evde Hizmet Birimi'ne işsizler arasından çalışma çağında olup, emeklilik hakkını elde etmemiş 34 kişi işe alınacak. Onlar engelli olan ve sınırlı veya tamamen kendine hizmet edemeyen toplam 68 kişiye sosyal hizmet sunacak. Ayrıca yaşlılar arasından kendine bakamayan 12 kişiye de bu tür hizmetler sağlanacak.

Ev ortamında sosyal hizmetler sunmaya veya görmeye aday kişiler Kırcaali Belediyesi Sosyal Faaliyetler, Sağlık, Spor ve Turizm Daire Başkanlığı'nda /kat 1, 113 nolu oda/ Başuzman Nermin Mehmet'e dilek formu ve gerekli belgelerle başvurmaları gerekir.

Projeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi Kırcaali Belediyesi'nin sitesinde bulunabilir. Ayrıca 0361/67387 telefonundan alınabilir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER