Kırcaali Belediyesi'nde grip salgını ilan edildiSalı, 25 Ocak 2011

Kırcaali Belediyesi'nde grip salgını ilan edildiGriple Mücadele Komisyonu dün Kırcaali Belediyesi'nde grip salgını ilan etti, çünkü 10 000 kişiden 200'ünün grip hastası olduğu tespit edilmiştir. Bugünden itibaren planlanmış ameliyatlar, tedavi merkezlerinde hasta ziyaretleri, çocuk ve kadın danışmanlıkları ve okullarda 28 Ocak'a kadar öğretim süreci durdurulmuştur. Kırcaali Halk Sağlığı Kontrol ve Koruma Bölge Müfettişliği'nden (HSKKBM) basına verilen bilgiye göre, kurumun her gün grip hastalarının sayısını ve ildeki okullarda solunum yolu hastalıklarını izlediği anlaşılıyor. Geçen hafta bölgedeki Çernooçene, Komuniga ve Entçets okullarının geçici süre için kapatıldığı ortaya çıktı. Çünkü Bölge Eğitim Müfettişliği'ne verilen talimata göre, bir okulda öğrencilerin yüzde onu grip hastası ise, öğretim süreci durduruluyor.
Dünya Sağlık Teşkilatı'ndan bu yıl daha yaygın şekilde domuz gribi adıyla bilinen A (H1N1) virüsü ve Pırt ve Brizbeyn virüslerinin etkin olacaklarına uyarıda bulundular. Kırcaali "Atanas Dafovski" Çok Yönlü Etkin Tedavi Hastanesi Müdürü Dr. Todor Çerkezov bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı'nın, HSKKBM aracılığıyla Acil Tıp Servisi'ne ve Enfeksiyon (Bulaşıcı Hastalıklar) Bölümü'ne parasız antiviral ilaçlar sağladığını belirtti. O, grip virüslerinin en çok hava yoluyla yaygınlaştığına dikkat çekerek, virüs bulaşmış yüzeyler aracılığıyla da insandan insana verildiğini hatırlattı. Dr. Çerkezov, baş ağrısı, eklem ve kaslarda ağrı, güçsüzlük, ağırlık ve göz ağrıları ile başlayan grip, ilk gününde hastanın vücut sıcaklığını 38-39 dereceye yükselmesine sebep olduğunu söyledi. Sağlık uzmanı, "Grip hastasının durumu eğer ağırlaşmazsa, vücut sıcaklığı 2 ve 4 gün arasında yüksek derecede kalıyor, hastalık ise 5'den 10 güne kadar devam ediyor", dedi. Basın önünde daha, domuz gribi ile mevsim gribinin klinik belirtileri arasında fazla fark olmadığı, fakat domuz gribi virüsüne yakalanan hastaların, nefes alma zorluğu, kusma ve ishal hastalığı şikayetlerinde bulundukları ve de zatürree hastalığı geliştirdikleri izah edildi. Hastaların hemen kendi doktoruna veya Acil Tıp Servis'ine başvurup, kendi kendine tedavi uygulamalarının doğru olmadığının altı çizildi. Antiviral ilacın domuz gribinin ilk 48 saatinde kullanılırsa, hastanın daha tez iyileşeceğine önemle belirtildi.
Kırcaali hastanesinin müdürü, geçen sene 1656 bulaşıcı hasta vakası olduğunu belirtti. Önceki 2009 yılına göre, hastaların 500 kişiyle arttığı açıklandı. Dr. Çerkezov, bölgede bulaşıcı hastalıkların artması eğiliminden söz etti.


DİĞER HABERLER