Kırcaali Belediyesi'nde yerel vergi ve harçlar artık EasyPay ödeme sistemiyle ödenebilirCuma, 27 Eylül 2013

Kırcaali Belediyesi'nde yerel vergi ve harçlar artık EasyPay ödeme sistemiyle ödenebilir Bugün Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediye'nin EasyPay Şirketi ve Türkiye'den Aktif Yatırım Bankası ile yaptığı anlaşmalar sonucunda artık vatandaşların Easy Pay elektronik ödeme sistemiyle yerel vergi ve harçlarını ödeyebileceklerini bildirdi. Bu hizmetten özellikle son on yıllarda Kırcaali Belediyesi'nden Türkiye'ye göç etmiş 50 000 vatandaşın yararlanması bekleniyor. Sistemin 1 Ağusto 2013 tarihinden itibaren hayata geçirildiği ve bugüne kadar 54 vatandaşın Easy Pay hizmetini kullanark borçlarını kapattıkları belli oldu.

Hasan Azis, "Dünyanın neresinde olursa olsun herkes sisteme kayıtlı olabilir. Evrensel hizmet sunuyoruz. Belediye Başkan Yardımcısı İvan Velev'in görevi yarım yıl içerisinde hizmeti popülarize edip geliştirmesidir" diye vurguladı. Başkan, bu elektronik ödeme sistemi sayesinde yerel vergi ve harçların toplanmasında oldukça artış olmasını umuyor.

Vergi mükellefine elektronik yolla bir işlem sadece 40 stotinkaya mal olacak. Kıyaslama yapmak gerekirse, Kırcaali Belediyesi'nde Easy Pay şirketinin kasalarında yapılan işlemler ödenilecek vergi veya harcın miktarına göre 1'den 5 Levaya kadar mal olacak.

Belediye Başkan Yardımcısı İvan Velev, Belediye'nin yerel vergi ve harçlar, ödeme koşullara ilişkin geniş kapsamlı bilgi sunulan web sitesinin açıldığını duyurdu. Bu sitede vatandaşlar 2007 yılından bu yana olan yükümlülüklerini yoklayabilirler.

Hasan Azis, Kırcaalilerin bu hizmeti kullanmaları için pin kodu almalarını ve sürekli alınamaz durumda olması sebebiyle onu korumalarını tavsiye etti.

Easy Pay Şirketi Müdürü Georgi Marinov, şirketin 1999 yılından beri faaliyette olduğunu ve bu hizmeti ülkede toplam 60 belediyede sunduğunu belirtti. Marinov, "Kırcaali Belediyesi bu konuda önde gelen belediyeler arasında bulunuyor. Çöp vergisi, emlak vergisi, araç vergisi ve başka harçlar ödenebilir. Elektronik ödemeyi öneriyorum, çünkü çok daha ucuz. Her bir Kırcaalili pin koduna sahip olup sisteme kayıtlı olabilir" diye kaydetti.

Aktif Yatırım Bankası İstanbul Şubesi Uluslararası Para Transferleri Bölümü Müdürü Murat Yaprakdal, bankanın Türkiye'de 14 000 ofisi olduğunu ve Bulgaristan'dan EasyPay şirketiyle çalışmayı seçtiklerini dile getirdi. Sayın Yaprakdal, "Bizim para transferleri ücretlerimiz diğer bankalara bakış kat kat düşük" diye belirtti.

Bir gazetecinin sorusu üzere Sayın Azis, EasyPay ödeme sisteminin büyük etkisi olursa, yerel vergi ve harçların toplanmasından görevli memurların sayısının azaltılacağını söyledi.


DİĞER HABERLER