Kırcaali Belediyesinin 2011 bütçesi onaylandıÇarşamba, 23 Şubat 2011

Kırcaali Belediyesinin 2011 bütçesi onaylandıAmaç ve önceliklerini uygulamak üzere 2011 yılında Kırcaali Belediyesi, 2010 yılının bütçesiyle neredeyse aynı bütçeye sahip olacak. Bütçe dün Meclis üyelerinin 30 "kabul", 6 "ret" ve bir "çekimser" oyu ile kabul edildi. Mali çerçeve yaklaşık 38 milyon levadır. Belediyenin 2011 yılı yatırım programında 7 235 000 leva öngörülüyor.

Belediye meclisi kürsüsünden, belediyenin bu teklifi için "kabul" ve "ret" konuşmaları oldu. Bu konuşmaların en olumsuzu "Trakya Siyasi Kulübü" Belediye Meclis üyesi Ognyan İvanov'un Kırcaali Belediyesinin iflasın eşiğinde olduğu yönündeki sözleri oldu.

Bütçeyi destekleyen konuşmalar ise Kameliya Mileva, Dora Hristova ve Elvan Gürkaş yaptılar. Oylamada Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Demokratik Güçler Birliği (SDS)meclis üyeleri de bütçeyi desteklediler. GERB belediye meclisi üyeleri Stefan Çanev, Zdravko Deveciev ve Feyzi Bekir konuşma yapmayıp "ret" oyu kullandılar.


Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, bütçenin sadece kriz ortamında mali verilere göre değil, büyük projelerin ve insanların küçük beklentileri arasında da dengeli olduğunu belirterek, olumsuz konuşmalara yanıt verdi. Belediye Başkanı: "Projeler belediyedeki sokak, aydınlatma, kültür ve sporun gelişimi gibi yaşamımızın birçok yönünü daha yükseğe çıkartmak içindir" dedi. Bütçe, Belediye Başkanı tarafından hem sosyal, hem de kriz ortamında gelişim sağlayan bir bütçe olarak değerlendirildi. Yerel vergilerin oranı korunmuş, şirket vergileri açısından ise bölgedeki iş adamları desteklenmektedir.

Müh. Hasan Azis, 2011 bütçesinin son sekiz yıl içerisinde Kırcaali'nin gelişmesini sağlayan bütçeler zincirinden bir tanesi olduğunu belirtti. Ona göre bu bütçe hem başlamış olan projeleri, hem de başlanması beklenen iki projeyi /çöp deposu ve su arıtma tesisatı kurma projeleri/ desteklemeye yeterlidir.

Bütçe dahilinde olan ve olumsuz tepkiler alan yatırım programı hakkında Belediye Başkanı bu programın gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu belirtti. Örnek olarak, "Teklas" Şirketinin Kırcaali'deki üretimi genişletmek için 250-300 kişilik yeni iş olanağını verdi. "Billa" Hipermarketinin yanında bulunan boş belediye arazisine de ilgi olacağını belirtildi.

Belediye meclisi kürsüsünden Başkan Azis, 2011 yılı hesabının %15 oranında olan bütçe açığından dolayı kendini konforlu hissetmediğini belirtti. Fakat ona göre 2011 Bütçesi genel olarak gerçekleşeceğini, birkaç ay içinde ise belediyenin borçlarını %50-60 oranında azaltacak olan gelirler de olacağını belirtti.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, kriz ortamında 2011 bütçesini gerçekleştirmek sadece belediye yönetimi değil, belediye meclisinin de sorumluluğu olduğunu ifade etti. Sonuç olarak da Belediye Başkanı, "Bu yüzden de birlik olmamız, birbirimizi desteklememiz, zayıf yönlerimizi belirtirken yapıcı da olmamız gerekiyor" dedi.


DİĞER HABERLER