Kırcaali Belediyesi'nin 2017 Yılı Bütçesi kabul edildiCuma, 27 Ocak 2017

Kırcaali Belediyesi'nin 2017 Yılı Bütçesi kabul edildi Kırcaali Belediye Meclisi'nin bugünkü oturumunda yapılan Belediye 2017 Yılı Bütçe Taslağı görüşmeleri yaklaşık 2 saat sürdü. Görüş bildirenlerin bir kısmı bütçe taslağını tamamen reddederken bazısı ise tamamen onayladı. Bütçe taslağını tanıtan Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in ifadelerine göre mali çerçevesi 49 480 000 leva olarak belirlenen 2017 Yılı Bütçe Çerçevesi, geçen yılki çerçeveden yüzde 5 oranda daha yüksek, gelirler 16 milyon leva, sermaye giderleri ise 7 620 000 levadır.

Belediye Meclisi kürsüsünden konuşan muhalefetteki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Reformcu Blok Meclis Grubu temsilcileri bütçe taslağını tamamen reddederken, görüşmelerde Bütçe Mali Planı'nın birçok olumlu yönlerini belirttikleri halde oylamada Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu kabul oyu kullanmadı.

Reformcu Blok Grubu Başkanı Radoslav Milev, 2017 yılı bütçesinin düşük derecede mali bağımsızlığa ve yüksek derecede devlet bütçesine mali bağımlılığa işaret ettiğini belirterek, bütçe hakkında sert eleştirilerde bulundu. Milev'in ifadelerine göre ödeme süreleri uzatılan büyük borçlardan dolayı bütçe mali istikrarsızlığa yol açacak.

GERB Grubu Başkanı Ognyan İvanov, ödeme süreleri uzatılan büyük borçlardan dolayı Belediye 2017 Yılı Bütçe tahminlerinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

BSP Grubu Başkanı Milko Bagdasarov, Belediye 2017 Yılı Bütçe Taslağı'nın birçok iyi yönlerini belirtmesine rağmen BSP Meclis Grubu'nun oylamada çekimser kalacağını açıkladı. Bütçenin iddialı olduğunu söyleyen Bagdasarov, büyük miktarda kaynakların eğitim altyapısı için harcandığını ifade etti. Sosyalistlerin yaptığı mezarlık parklarında hıyabanlar ve Arpezos Spor Salonu'nun onarımları için 55 bin levanın ayrılmasına ilişkin önerilerin dikkate alınarak, sermaye giderleri hesaplarına dahil edilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu üyeleri 2017 Yılı Bütçe Taslağı'nı destekleyerek, onu mali istikrarın, mali disiplinin ve bütçe denetiminin bütçesi olarak niteledi.

Belediye'nin 2017 Yılı Bütçe Taslağı hakkında eleştirilerde bulunan herkese teşekkür eden Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, hepsinin de bütçe giderlerine ve borç miktarına dayanarak bunu yaptığını söyledi.

Belediye Başkanı, "Uzman değerlendirmesi yapacak olursak, bütçenin gelir kısmını da belirtmemiz gerekir. Gelir olmadan borç ödenemez. Fakat gider olmazsa, bazen bu riskli olsa da herhangi bir ilçede gelişim ve yatırım olamaz" dedi. Müh. Azis, 2011 - 2015 döneminde Belediye'nin çeşitli projelere 3 milyon leva değerlinde katkı payı ödediğini, fakat 120 milyon leva değerinde yatırım yapıldığını örnek gösterdi. Belediye Başkanı, "Borcumuzu ödemediğimiz doğru, fakat bu 3 milyon leva karşılığında 120 milyon levaya yakın değerde yatırımlara sahip olduk. Sizlerin yapmadığı Belediye Bütçesi'nin diğer yorumu da budur" dedi.

Milko Bagdasarov'un "Muhalefet, zaten görevi icabı karşı oy kullanır" ifadelerine atıfta bulunan Belediye Başkanı, "Bu doğru değil, çünkü yapıcı muhalefetler de var ve onlar sadece muhalefet olsun diye her zaman şu anda HÖH partisinin olduğu gibi iktidardakilerin önerilerine karşı oy kullanmıyor. Bizler buradaki siyasi partilerin şahsında bu yapıcı muhalefeti göremiyoruz" diye yorumda bulundu.

Sonuçta Kırcaali Belediyesi 2017 Yılı Bütçe Taslağı'nın kabul edilmesine ilişkin yapılan oylamada 23 Meclis Üyesi kabul oyu, 11'i ret oyu kullanırken 1'i de çekimser kaldı.


DİĞER HABERLER