Kırcaali Belediyesinin "Perperikon-Tanrılar ve İnsanlar Evi" projesinin finanse edilmesi onaylandıÇarşamba, 27 Temmuz 2011

Kırcaali Belediyesinin Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, bugün basınla yaptığı toplantıda, Belediyenin "Perperikon-Tanrılar ve İnsanlar Evi" proje önerisi üzere 3 844 099,61 leva ile finanse edilmesine onaylandığını bildirdi. Kararın bizzat Bölgesel Kalkınma ve Bayındırma Bakan Yardımcısı ve "Bölgesel Kalkınma" Yürütme Programı yöneticisi Lilyana Pavlova tarafından imzalandığı açıklandı. Hibe sözleşmesinin, Bakanlar Kurulunun "Perperikon" Arkeoloji Merkezinin yönetiminin Kırcaali Belediye'ye teslim edilmesi kararının kabulünden sonra imzalanacağı anlaşıldı.
Hatırlatmak gerekir ki, Kırcaali Belediyesi valilik aracılığıyla Kültür Bakanından "Perperikon" Traklar kalesinin yönetimini elde etme talebinde bulundu.
"Perperikon-Tanrılar ve İnsanlar Evi" projesini Kırcaali Belediyesi Bölgesel Tarihi Müze ile ortaklaşa gerçekleştiriyor.
Proje esnasında Kutsal Kale ve ona götüren kaya yolunun güçlendirilmesi, edebi ışıklandırma sistemi kurulması, turistlerin kullandığı kasabanın kale kısmına uzanan yaya yolların onarımı ve güçlendirilmesi ve arkeoloji merkezinin yorumu ve animasyonu yapılacak.
Proje 24 ay içerisinde hayata geçirilecek.DİĞER HABERLER


23 Şubat 2024