Kırcaali Belgeseli Bulgaristan’da YayınlandıSalı, 26 Eylül 2023

Kırcaali Belgeseli Bulgaristan’da Yayınlandı

Kırcaali Efsanesi belgeseli adının verdiği ve metfun bulunduğu Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde, Kırcaali’nin torunlarıyla buluştu

 

Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BGSAM) ve Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) işbirliğinde ve T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile hazırlanan proje kapsamında çekimleri Bitlis’in Ahlat ilçesinde tamamlanan “Kırcaali Efsanesi Belgeselinin” galasının ilki İstanbul Bayrampaşa’da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde yapılmıştı.

İkinci Gala ise Kırcaali’nin yaşadığı ve vefat ettiği yer olan Bulgaristan Kırcaali’de gerçekleştirildi. Kırcaali’deki İDA Otel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen galada belgesel Kırcaali’nin torunlarıyla da buluştu. Gala’ya vatandaşların yoğun ilgisi dikkat çekti, vatandaşlar ve özellikle de gençler ve çocuklar çok heyecanlıydılar. Yaşadıkları şehrin banisi, kurucusu, kurtarıcısı Kırcaali’yi yakından tanımış oldular.

BULGARİSTAN’DAN KONUKLAR

Galada açılış konuşmasını yapan Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Eğitimci-Yazar Nevzat Öztürk konuşmasına, ‘ana vatandan, Mevlana’nın, Hacı Bektaş Veli’nin, Hacı Bayram Veli’nin, Yunus Emre’nin diyarından selâm ve sevgiler getirdik’ diye başladı.

Öztürk, ‘Bugün burada bizleri yanız bırakmayan; Kırcaali Müftümüz Basri Emin Efendi’ye, Ömer Lutfi Kültür Merkezi Başkanı Müzekki Ahmet Bey’e, Kırcaali basınından Sn. Georgi Kulov’a, Bulgar Ulusal Televizyonu’ndan Mariya Georgieva’ya, çok teşekkür ediyoruz’ dedi.

AMACIMIZ TOPLUMU BİLGİLENDİRMEK

BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk de yaptığı konuşmasına, ‘Kırcaali Efsanesi Belgeselinin Bulgaristan Galası, Kıracali gösterimine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz, hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz’ diyerek başladı.

Ulutürk konuşmasında, ‘Kırcaali Efsanesi Belgeseli, doğup büyüdüğümüz topraklara adını vermiş olan bir kahraman olan Kırcı Ali’ye gecikmiş bir borcumuzdu.

BULTÜRK derneği olarak yaptığımız tüm sosyal sorumluluk çalışmalarımızda, BGSAM’ın Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi’mizin analizlerinde, maalesef yeni neslin tarihle bağlarının her geçen gün koptuğunu şahit olduk, oluyoruz.

Yapılan toplantılar, analizler ve araştırmalarla KIRCI ALİ’nin gerçekte kim olduğunu anlatıp bir tarih şuuru oluşturulması için bir nevi durumdan vazife çıkarıp, soydaşlarımıza olan sorumluğumuzu yerine getirme kararı aldık.

Belgesel projemizi İçişleri bakanlığıyla paylaştık, projenin önemini anlattık. Bize inandılar, ilgilendiler ve işbirliği ile bize moral verdiler. Bütçemiz kısıtlı olmasına rağmen ekibimizin kanaatkâr, özverili ve zorlukları aşmadaki becerileri sayesinde çekimler başarıyla tamamlandı.

Çekimleri ise, Türklerin Anadolu’daki  ilk başkenti sayılan tarihi zenginlikler içerisinde doğal bir film platosu Ahlât’ta yapıldı. Ahlât Belediyesi, Kaymakamlığı ve Valiliğin sağladığı izinler ve destekler inanılmazdı. Buradan hepsine tekrar teşekkür ediyoruz’ dedi.

BULGAR ULUSAL TELEVİZYONU

Başkan Rafet Ulutürk sözlerini, ‘Özellikle misafirler arasında 500 km’den gelen vefalı Türk evlatlârından Varna şehrinden bu günümüzde bizi yalnız bırakmayan Sn. Mustafa Yunus Bey, eşi ve ekibine de çok çok teşekkür ederiz’ diyerek tamamladı.

Ardından Bulgar Ulusal Televizyonu BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk'le bir röportaj gerçekleştirdi. Aynı zamanda belgeselin tercümesi Dr. Nedim BİRİNCİ tarafından yapıldı.

Gala programı BULTÜRK Başkan Rafet Ulutürk’ün Kırcaali Efsanesi Belgeseli kitabını imzalayıp, okurlarla sohbet etmesiyle devam etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER