Kırcaali Bölge Müftülüğünün düzenlediği Kur'an-ı Kerim kursları devam ediyorÇarşamba, 28 Mart 2012

Kırcaali Bölge Müftülüğünün düzenlediği Kur'an-ı Kerim kursları devam ediyorKırcaali Bölge Müftülüğü tarafından düzenlenen Kuran-ı Kerim Kursları yaklaşık 20 katılımcıyla camide devam ediyor. Bir yandan hafta içi ikindi namazı sonrası Bölge Müftülüğünün kadrolu imamlarından Solişte (Tuzluk) köyü imamı 27 yaşındaki Sezgin Mehmet 10 kişilik bir gruba camide kuran kursuna devam ederken, öte yandan da hafta sonu 12.30-15.00 saatleri arasında genç Hoca Hanım Sibel Mehmet, yaklaşık 10 kız öğrenci ve bayanla, yazın başlattığı Kuran-ı Kerim derslerini Bölge Müftülüğü binasında yürütüyor.

Kurs esnasında öğrencilerin Kur'an-ı Kerimi okumaya öğrenmelerinden başka, 5 vakit namazın kılınması, 32 farz ve yorumu, Peygamber Efendimizin mucizelerle dolu hayatı gibi konularda bilgilendirilmeleri hedeflenmektedir.

Sofya İslam Enstitüsü 3. sınıf öğrenci 21 yaşındaki Sibel Mehmet, "Kur'an-ı Kerim kursunu dar çerçevede gerçekleştirmek istiyoruz. Amacımız derslere Kuranı okumak için daha fazla arzusu olanların, daha fazla ilgi duyanların katılmasıdır. Yazın başlattığımız Kuran kursuna kayıt olan kızların sayısı 60'a çıktı, fakat onlardan 35-40'ı düzenli olarak derslere geliyorlardı. Onun için şimdi maksimum 15 öğrenciyle ders çalışmalarına devam etmek istiyoruz" diye paylaştı.

Kırcaali'de yürüttüğü Kur'an-ı Kerim kursunun kendisi için dördüncü olan Sibel Hoca, "Şu aşamada okullarda eğitim süreci sürdüğü için öğrencilerimize hafta sonu hizmet ederek, dostane bir ortamda ahlaklarına ve dini bilgilerine katkıda bulunmak istiyoruz. Kurs, öğrencilerimizin Kuran-ı hatim etmeleriyle sona erecek" diye paylaştı. Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet de zaman zaman öğrenciler sunumlar yapmaktadır.

Sibel Hoca'nın öğrencilerinden Kuran-ı Kerim kitabını okumayı öğrenen Neslihan Nuray, Kırcaali "Peyo Yavorov" İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi. Neslihan, "İlk defa 2010 yılında yaz tatilinde Sezgin Hoca'nın yürüttüğü Kuran kursuna gitmeye başladım. Daha sonra 2011 yılında Sibel Hoca'mın yönetimindeki ders çalışmalarına devam ettim. Her ikisinden de çok memnunum. Allah razı olsun, onların sayesinde Yüce Allah'ın kitabını okumayı öğrendim. Sibel Hoca'mın tavsiyesiyle Kurandan her gün 1-2 sayfa okuyorum, 5'e kadar çıktığım oluyor" diye paylaştı. Neslihan, ailesiyle birlikte 5 vakit namazlarını kılmayı ihmal etmiyor. Annesine (Nesrin) ve babasına (Nuray) onu Kuran kursuna gönderdikleri için minnettar.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, konuyla ilgili Kırcaali Haber Gazetesi için şunları söyledi:
"Kuran Kursu gerçekleştirmekle maksadımız çocuklarımıza temel dini bilgiler vermekle birlikte, ana babaya saygı, bağlılığı, toplumda küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere anlayış, sevgi göstermelerini aşılamamızdır. Çocuklarımızın dinimizi edebi bir üslupla ifade eden ilahilerimizi öğrenmeleri hedeflediğimiz hususlardandır. Tabiri caizse, Kuran bir ahlak kitabıdır.

Hz. Mevlana'nın bu doğrultuda bir sözü var: "Ben Kuran-ı okudum, bir kez daha okudum, bana illa eder, illa edep diyordu". Binaenaleyh, Hz. Muhammed de misyonunu şöyle bildirmiştir: "Ben dünyada en güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim".

Beyhan Hoca, "İleride düzenleyeceğimiz Kutlu Doğum Haftası, köy mevlitleri, yağmur duaları ve daha başka farklı etkinliklerde yetiştirdiğimiz öğrencilerin de katılımını sağlamak istiyoruz. Bu da gayretle, çalışmayla olacak bir şey. Öğrencilere uygun takım kıyafetler sağlayarak, Kırcaali İlahi Korosu kurmayı hedefliyoruz" diye duyurdu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER