Kırcaali Bölge Müftülüğünün yeni ofisi törenle hizmete açıldıÇarşamba, 13 Ekim 2021

Kırcaali Bölge Müftülüğünün yeni ofisi törenle hizmete açıldı

Bugün Kırcaali’deki Yeni Cami ve İslam Kültür Merkezi bünyesinde hizmet verecek Kırcaali Bölge Müftülüğünün yeni ofisinin açılışı yapıldı. Açılış töreni, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Haci, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkan Yardımcısı Abidin Hacımehmet, Momçilgrad İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov ve Müdür Yardımcısı Nurettin Çakır ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Resmi Murat, açılış töreninde Bölge Müftülüğüne yüksek çözünürlüklü bir televizyon hediye etti. Diğer konuklar da ev sahibi konumundaki Bölge Müftüsü Basri Eminefendi’ye çiçek ve başka hediyeler takdim ettiler. 

Program Kırcaali Merkez Camii İmam-Hatibi Metin Uluocak Hocaefendi’nin sunduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ardından ev sahibi olarak Bölge Müftüsü Basri Eminefendi bir açılış konuşması yaptı. Müftü, konuşmasında, “Kırcaali’de çok muhteşem bir cami inşa edildi. Cami ile beraber aynı zamanda külliye vazifesi yapacak bir eser. Bu esere sahip çıkmak zorundayız. Bunu emanet olarak biliyoruz ve bu düşünceyle Müftülüğümüzü buraya taşıdık. İnşallah, programlarımızı da burada organize ederek, burasını hareketli hale getirmeyi hedefliyoruz” diye kaydetti. Cami inşaatıyla ilgili kısaca bilgi veren Eminefendi, Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis’in arsa tahsis etmesiyle cami inşaatının 2015 yılında dönemin Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Başmüftülüğün ve Bursa Belediyesinin destekleriyle başlatıldığını ve daha sonra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) sponsorluğunu üstlenmesiyle cami inşaatının bu yıl tamamlandığını anımsattı. Destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür eden Müftü, inşaatı biter bitmez caminin ibadete açıldığını ve bir imam tayin edildiğini belirtti. Tespit edilen bazı eksikliklerin giderilmesi ve yeni projelerin uygulanması sonucunda bu haftadan itibaren Müftülük olarak bu mekanda hizmet vermeye başladıklarını aktaran Eminefendi, bu törenle Müftülüğün yeni ofisinin açıldığını halka duyurmayı hedeflediklerini kaydetti. Caminin sadece elektrik ve su giderinin aylık ortalama 2000-2500 leva olduğuna dikkat çeken Müftü, bu giderlerin Kırcaali Belediye Başkanı tarafından üstlenildiğini belirterek, eski Müftülük hizmet binası ve diğer vakıf mallarının su ve elektrik giderlerinin de uzun yıllardan beri Dr. Müh. Azis tarafından karşılandığını açıkladı. Eminefendi, “Amacımız bu yeni mekanda inşallah, Kırcaali’ye yakışır bir mekan oluşturduk ve halka yakın olup hizmet vermeye, beraberce faydalı olmaya hedefliyoruz. Ekibimizle beraber bu doğrultuda çalışıyoruz. İnşallah, bölgemizdeki Belediye Başkanlarımız ve görevlilerimizle beraber her zaman halka yakın olmayı, halkın yanında olmayı hedefliyoruz. İnşallah, Rabbim bu mekanı uzun yıllarda hayırlı hizmetlerde kullanmayı nasip eylesin!” diye ifade etti.

Törende bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Resmi Murat, “İnşallah, bu eser, toplumumuza faydalı ve en iyi hizmetler vermek için güzel bir ortam olacak. Biz HÖH ve Başmüftülük olarak aynı toplumu temsil ediyoruz, aynı topluma hizmet ediyoruz. İnşallah, bu hizmetlerimiz böyle güzel mekanlarda daha iyi olacak. Birbirimize dayanarak hep birlikte daha iyi işlerle imza atacağımıza inanıyoruz” diye ifade etti. HÖH, belediye başkanları, milletvekili adayları ve bütün HÖH Kırcaali İl Teşkilatı adına Bölge Müftülüğünün yeni ofisinin hayırlara vesile olmasını dileyen Murat, burada sağlıklı bir ortamda güzel hizmetler verilmesini temenni ettiğini dile getirdi.

Başmüftü Dr. Haci, yaptığı selamlama konuşmasında böyle mütevazi, ama muhlis bir törende bulunmaktan şeref duyduğunu ifade etti. Başmüftü, “İnşallah, burası güzel bir hizmet yuvası olacak. Bizler de bugün “Ya Allah bismillah” diyerek başlangıcını yapıyoruz. Cenab-ı Hakk muvaffak eylesin!” dedi. Geçmişte yaşanan zor günlere değinerek geçen yıl vefat eden Nasuf Nasuf Hocaefendi’nin 1997 yılında Kırcaali Bölge Müftüsü seçildiğinde Müftülüğün iki odadan ibaret dar bir mekanda barındığını anımsatan Dr. Haci, nereden nereye gelindiğine dikkat çekti. Dr. Haci, “Böyle güzel bir yerde hizmet etmek, Müftülük yapmak herkese nasip olmaz, ama ihlas olduktan sonra, birlik beraberlik olduktan sonra devamlı çalışma gayreti olduktan sonra Cenab-ı Hakk bunları nasip ediyor” dedi. Buradaki Müslümanların Müftülük ve cami camiasına daha yakın olmalarının faydalı olacağını ifade eden Dr. Haci, “Çeşitli yöneticiler, hükümetler değişir, ama din hiçbir zaman değişmez. Din sabittir. Din, bizden önce de vardı, bizden sonra da var olmaya devam edecek” dedi ve camiyi cemaatle doldurarak Kırcaali Müslümanlarının yeni camisine sahip çıkmaları gerektiğinin altını çizdi. Bu konuda herkesin sorumlu olduğunu vurgulayan Başmüftü, konuşmasının sonunda ofisin hayırlı olması için dua yaptı.

Törenin sonunda Bölge Müftülüğünün yeni ofisinin açılış kurdelesi kesilerek hizmete açıldı.

Törenden sonra Bölge Müftüsü, Başmüftü ve diğer konuklara Yeni Cami ve İslam Kültür Merkezinin alt ve üst katta bulunan diğer bölümlerini de gezdirdi.

Resmiye MÜMÜN


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER