Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'ten Ramazan Bayramı MesajıPazartesi, 29 Ağustos 2011

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'ten Ramazan Bayramı MesajıDeğerli Kardeşlerim!

Manevi hazların, rahmet ve mağfiretin yığın yığın teneffüs edildiği bir ramazan ayını daha uğurluyoruz. Bir taraftan hüznünü yaşarken, diğer bir taraftan bayramın neşe ve sevincine nail oluyoruz!
"Bayram" Yüce Allah'ın bir ay özel gayret sarf etmiş, orucunu tutmuş, namazlarını eda etmiş bir de teravih namazına riayet etmiş, zekâtını vermiş, bilinçli hareket etmiş olan Müslümanlara lütfudur!

Bayram sabahında " Ya Rabbi bizler dış günahlardan temizlendik, sen bizleri iç günahlardan- hırstan, hasetten temizle" yalvarışlarıyla guslümüzü alıp, dualarla Sabah namazına iştirak etmeli, ardından sohbetleri dinlemeli, Bayram namazını eda edip - önce camiye gelenlerle bayramlaşmalı, ardından da Ebeveynden (Ana- Baba) başlayarak, akrabaları, komşuları ve dostları ziyaret etmeli. Hastalara ayrı bir önem verilmeli, moral olur düşüncesiyle onlar ziyaret edilmeli- Yüce Allah'tan acil şifalar temenni edilmelidir!
Dargınlar barıştırmalı " Müslüman, Müslüman'la 3 günden fazla küs durmaz kaide gereği, uzlaşma yolları aranmalıdır", nefsini ilk yenen, kırgınlığı ilk giderenin daha büyük bir sevaba nail olacağını hatırlamada yarar vardır!

Ziyaret mekânlarımızın diğer adresi, " Dari Beka" olmalı. "Ey kabir halkı sizlere selamlar olsun, mevlam sizlere afiyetler bahşetsin- bizler de size kavuşacağız" selam ve duasından sonra, dua bekleyenlerimizi " Fatiha" ve 3 " ihlâs" suresiyle sevindirmeliler.

Ramazan ayında kazandığımız o güzellikleri diğer günlerde de devam ettirelim, temennilerimle Mübarek Ramazan Bayramınızı Kutlar, dareyn saadeti dilerim.

Beyhan MEHMET
Kırcaali Bölge Müftüsü


DİĞER HABERLER