Kırcaali Bölge Müftüsü'nün Ramazan Bayrami MesajıCumartesi, 24 Haziran 2017

Kırcaali Bölge Müftüsü'nün  Ramazan Bayrami MesajıMuhterem Müslümanlar!

On bir ayın Sultanı, En kutlu misafir Mübarek Ramazan-ı Şerif'i artık uğurlama vakti. İradelerimizi eğiten, paylaşmayı iftar sofralarında ve mali infaklarla (Zekat ve fıtırlarla) öğreten, ruh ve gönül dünyamıza sekineyi kazandıran bu kutlu misafiri yeniden bir yıl sonra ağırlamak üzere gönderiyoruz...bir taraftan onun hüznünü yaşarken, bir taraftan da verimli, güzel, dolu-dolu ihya edilen bir ramazanın hediyesi olan - Ramazan Bayramına ulaşmanın sevinç ve saadetini yaşıyoruz.


Mevla'm İbadet ve taatlerimizi, salavat, zikir ve tespihlerimizi, mukabele ve vaazu nasihatleri, oruç ve nafile ibadetlerimizi dergahı izzetinde ahseni Kabul ile makbul eylesin ( en güzel şekilde Kabul eylesin).


Kıymetleri Kardeşlerim!

Ramazan ayı, on bir ayın sultanıdır, diğer bütün aylara örnektir! Bu münasebetle Ramazan ayında kazanmış olduğumuz güzel hasletleri ve salih amelleri diğer aylarda da sürdürmeye azami derecede ehemmiyet gösterelim. Nitekim efendimiz (s.a.s) "Nasıl yaşarsanız öyle vefat edersiniz, nasıl vefat ederseniz öyle hasrolunursunuz" buyurur. Yani son nefeste iman ile dünya'dan huzuru ilahiye yolculuğun yapılması bir ömrü ihata ettiğini Efendimiz (s.a.s) ifade ediyor. Mevla'm dünyada da iyilik ve güzellik ihsan etsin, ahrette de iyilik ve güzellikler bahşetsin inşallah.
İbadette sürekliliğin esas olması ile ilgili şu hadiseyi birlikte hatırlayalım: Aişe annemiz peygamber Efendimiz (s.a.s)'e hangi amel daha hayırlıdır diye sorar, Peygamberimiz (s.a.s) cevaben " Az da olsa devamlı olandır" buyurur. İbadette, eğitim ve hayır işlerinde devamlılık esastır.

Kıymetli Müminler!

Bayramda akrabalar, komşular, büyükler ve hastalar ziyaret edilir duaları alınır. Kabristan ziyaret edilir, dünyadan ukbaya ayrılmış olan rahmetlilere dualar edilir, bir gün ölümün bize de misafir geleceği hatırlanır ibret alınır! Biribirlerini Allah adına affederek, Dargınların barışmasını önemle istirham ediyorum. Hatasız kul olmaz! Hatalarımızın farkına vararak bir adım geri atmasını bilelim, nefsimizi o suçluydu diyerek kabartmayalım. Böylelikle Allah'ın rahmet dairesinde olalım inşallah.

Değerli Müslümanlar!

Yüce Allah her insanın " Canını, malını, kanını, namus ve dinini" dokunulmaz kılmış ve haksız yere bir kişinin öldürülmesini bütün insanların ölümüne, bir insanın da kurtulmasını bütün insanların kurtulmasına eşdeğer kılmıştır.
Kardeşlerim! Yüzyıllardır yeryüzüne adaleti, hoşgörüyü, sevgi ve insanlığı götüren İslam toplumu, ne yazık ki bugün kan ağılıyor! Bu münasebetle İslam toplumları olan bizim büyük bir hüzün ve ızdırabımız var! Yüreklerimiz bir çok İslam beldesinin zalimlerin silahları gölgesinde olmasından dolayı kasvetlidir, buruktur. Zalimleri Allah'a havale ediyoruz! Ve bayramın İslam toplumuna birlik ve dirlik vesilesi olmasını, bütün insanlığa huzur, adalet ve esenlik getirmesini niyaz ediyoruz.

Gün tabir caiz ise Diplomaları alma günüdür!

Bir aylık, manevi , ahlak ve irade eğitimi, kardeşlik ve paylaşma süreci sona eriyor. Ve Rabbim kullarını Bayram ile mükafatlandırıyor. Ebedi alemde " Cennet" Bayramımız olur inşallah.

Mevlam yar ve yardımcımız olsun, İslam toplumuna yeniden birlik ve dirlik ihsan etsin, Kendisine laik kul, Efendimiz (s.a.s)'e laik Ümmet eylesin, Salihlerden kılsın.

Ramazan Bayramınız Kutlu olsun.

Not: Ramazan Bayramı üç gün sürer, 25-27.06.2017
Sabah Namazı 5'te,
Bayram Namazı 6.30'da kılınacaktır.


Fitrelerimizi vermeyi unutmayalım.
En kalbi dilek ve dualarla
Beyhan Mehmed Kırcaali Müftüsü


DİĞER HABERLER