Kırcaali Bölge Müftüsü'nün Kurban Bayramı MesajıÇarşamba, 30 Ağustos 2017

Kırcaali Bölge Müftüsü'nün Kurban Bayramı MesajıMuhterem Din kardeşleri

Bayramları, sevinç ve saadet iklimi kılan, sıla-i rahmi (ziyaretleşmeyi) teşvik eden, yeniden arınma (günahlardan tevbe etme- kurtulma) ve mükâfatlara nail olma bilincini kazandıran, kendisine yakınlık bahşeden Yüce Allah'a Hamd olsun, şükürler olsun. 01.09.17 Cuma günü) kurban bayramını idrak edeceğiz. Bu vesile ile Bayramlarıınızı en kalbi temennilerim ile kutlarım.

Kıymetli Müminler!

Kurban bayramından bir gün öncesi Arefe günüdür. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca gönlü yanık hacıların arefe vakfesine çıktığı gündür. Peygamber efendimiz (s.a.s)in "Elhaccu arefe" Hac Arafat'tan ibarettir buyurarak, orucu şu hadisleri ile teşvik etmişlerdir. "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonraki birer yıllık küçük günahları örteceğini Allah'tan umuyorum.


Bundan dolayıdır ki milyonlarca Müslüman arefe günü Arafat'ta vakfeye duracaklardır! Adeta, insanlığın ataları Adem (a.s.) ve Havva annemiz gibi, tek bir gaye ile: Allah'ın rızasına nail olmak için! var olan günahlarımızdan arınmak ve temizlenmek için.


Arefe'nin Arapçada karşılığı "Bilmektir. Neyi bilecek Müslüman? Asıl bayramın "Allah'ın rızası olduğunu, cennette peygamberimiz Hz. Muhammed'e komşu olmak olduğunu". Geçici dünya hayatında bayramların da geçici olduğunu. Ancak helale- harama dikkat ederek, hassas davranarak, ibadet ve taati ihlas ile ifa ederek... ebedi bayramlara ve cennetlere nail olacağını bilecek. Arefe günü Sabah namazından başlayarak, kurban bayramının dördüncü günü ikindi vaktine kadar teşrik tekbirleri getirecek, farz namazlarından sonra: "Allahü Ekber, Allâhü Ekber, Lâilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhil Hamd" şeklinde okuyacaktır Müslüman.


Kurban bayramı dört gün sürer. "Kurban" - kelime olarak Allah'a yaklaşmak, O'nun rızasına nail olmak anlamındadır. Dini bir terim olarak "Kurban", kurban bayramı günlerinde Allah rızası için, kurbanlık özelliklerini taşıyan hayvanın(koyun-keçi - 1yıllık(gösterişliyse 6 aylık olabilr), inek -2 yaşını doldurmuş ve deve 5 yaşını doldurmuş olmalı), imkanı olan Müslümanlar tarafından boğazlanmasıdır( kurban ibadeti ile kesilmesidir). Eti,meyve ve sebzeden çok tüketen bazı vatandaşlar " Hayvan keserek bayram kutlayan insanları" ayıplıyoruz diyorlar. Kendilerine, yedikleri etlerin bahçelerde ve ağaçlar üzerinde yetişmediklerini hatırlatmak isterim sadece. Kurbanımızı kestiğimizde, 2 rekât şükür namazı kılalım- Yüce Allah'tan kurbanımızı kabul etmesini niyaz edelim.
Fakirleri gözeterek onlara hisseler verelim, böylelikle sevabımızı katlayalım ve onların dualarına nail olalım. Kurban bayramı günlerinde, akrabalarımızı, dostlarımızı, mahallemizin veya köyümüzün en yaşlı olanlarını, kimsesizleri ve hastaları, ziyaret edelim- çam sakızı çoban armağanı hediyeler sunalım-hasbihalde bulunalım, gönül alalım inşallah. Dargın olanlara karşı ilk adımı biz atalım, helallik isteyelim. Bayram namazına gitmeden önce boy abdesti alalım, tövbe edelim, en güzel elbiselerimizi giyelim, camide vazu nasihati dinleyelim. Bayramlaşma sonrasında, kabristan'ı ziyaret edelim, dua bekleyenlerimize kuran okuyalım, bir gün bizlerinde dünyalarını değiştireceğini düşünelim ve ibret alalım. Güler yüzlü, tatlı dilli olma özelliğimizi koruyalım! Büyüklere saygı, küçüklere sevgi ilkesiyle hareket edenlerden olalım...

Unutmayalım, "Kurban ibadetinin ne eti ne de kanı Allah'a ulaşmaz, ulaşan bizlerin Takvalarıdır, samimiyetleridir". Yardımlaşma ve dayanışmaya büyük önem veren dinimiz, ramazanda ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi zekat ve sadaka-i fıtırlar ile gözetmemizi emrederken, kurbanda da bir pay ikram ederek bayramlarını tebrik ederek hayır dualarına nail olmamızı emreder.

Mevlam, yüreğinize esenlik, evinize sekine ve bereket, bedeninize sıhhat ve afiyet ihsan etsin. Hastalara şifalar, dertlilere devalar, borçlulara edalar lütfetsin. Bu temenni ve dualarla Kurban Bayramınızı kutlar, dareyn saadeti dilerim. (dünyada sağlık afiyet, ahirette cennet)

Beyhan Mehmet
Kırcaali Bölge Müftüsü

Not: Sabah Namazı 5.50'de; Bayram Namazı 7:30'da kılınacaktır.


DİĞER HABERLER