Kırcaali bölgesinde beyaz kekik yetiştirilecekCuma, 29 Mayıs 2015

Kırcaali bölgesinde beyaz kekik yetiştirilecekBeyaz kekik, ilaç ve kozmetik endüstrisi için çok yararlı özelliklere sahip çok aranılan bir şifalı bitkidir. Fakat nadir rastlanan bir bitki olduğundan doğal tabiat ortamında toplanılması yasaklanmıştır. 1000 leva civarında ceza kesilmesine rağmen kaçak olarak beyaz kekik toplayanların sayısı oldukça yüksek. Denetlemek zor, kazanç ise büyüktür.

Uzmanların ifadelerine göre yabani bitkilerin kendi doğal ortamında bırakılıp, insan tarafından on bin yıllar önce düşünülen yabani bitkilerin kültürleştirilmesine dikkatin çekilmesi gerekir. Bu nedenle beyaz kekiğin en iyi şekilde yetiştirileceği yer seçilmiştir. Beyaz kekik üretimine ilişkin proje, Kırcaali bölgesinde tütün üreticiliğinde deneyime sahip çiftçiler tarafından gerçekleştirilecek.

Çiftçilerin ifadelerine göre yeni kültür bitkisi yerli tarıma yeni bir ivme kazandıracak, beyaz kekiğin ticareti yasallaşarak, ormanlardan durmaksızın beyaz kekik toplayarak kaçak ticaret yapanlara büyük darbe vurulacak.


DİĞER HABERLER