Kırcaali bölgesinde ormanlar kuruyorCuma, 28 Nisan 2017

Kırcaali bölgesinde ormanlar kuruyor Kırcaali ve Haskovo (Hasköy) illerinde 344 000 dekar ormanlık alan kabuk böceklerinden zarar gördü veya fidanlar uygun şekilde dikilmemesinden dolayı ağaçlar kurudu. Zarara uğrayan ormanlık alanlarda artma eğilimi gözleniyor. İki yıldır zararlı böcekler Güney Bulgaristan'da bulunan ormanlara zarar veriyor. Smolyan (Paşmaklı) ili de bu durumdan etkilendi. Uzmanların ifadelerine göre bunun nedenlerinden biri onlarca yıl önce beyaz çam ve siyah çam ağacı fidanlarının deniz seviyesinden alçak yerlere dikilmesidir, çünkü bu 2012 ve 2013 yıllarında yaşanan kuraklıkta ormanların kurumasına yol açmıştır. 2015 yılında yaşanan kar fırtınası da ormanlara zarar verdi.

Kabuk böcekleri, iğne yapraklı ormanların baş belası haline geliyor. Orman memurları, ağaç kesimi gerçekleştirerek ve ''feroman tuzağı'' kurarak zararları azaltmaya çalışıyorlar. Doğu Rodoplarda yapılan ağaçlandırma çalışmalarında başlıca geniş yapraklı ağaç türleri kullanılır. Bu yıl içinde 1500 dekarlık alanın ağaçlandırılması planlanmıştır.

Kırcaali Bölge Orman Müdürlüğü tarafından belediyelere ve özel şahıslara ait ormanlarda kabuk böceklerine karşı önlemler alınması tavsiye edildi, aksi takdirde cezalar uygulanacaktır.


DİĞER HABERLER