Kırcaali Bölgesinde Ramazan Bayramı Coşkuyla KarşılandıPazartesi, 02 Mayıs 2022

Kırcaali Bölgesinde Ramazan Bayramı Coşkuyla Karşılandı

Müslüman alemi Ramazan Bayramı'na kavuşma sevincini yaşıyor. Bu sabah Bulgaristan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde mübarek bayram coşkuyla karşılandı.
Kırcaali
Yeni Cami ve Merkez Camii'yi dolduran yüzlerce Müslüman, teşrik tekbirleriyle Ramazan Bayramı namazını eda ettiler. Salgın önlemlerinin kalkmasıyla camileri tıklım tıklım dolduran yüzlerce müminin yanı sıra, birçok kişi namazı cami avlusunda kılmak zorunda kaldı.
Kırcaali
Yeni Camii'nde görevli Türkiye'den konuk imam Nurullah Taşkın kıldırdığı sabah namazının ardından Kur'an okundu, tövbe ve istiğfar edildi.
Her bayram müminler ile beraber namaz kılan Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis yapmış olduğu kısa konuşmasında tüm Müslümanların bayramını kutladı, hayırlara vesile olmasını diledi. Yeni Camii tıklım tıklım dolduran müminleri tebrik etti.
Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi de tüm Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı, Ramazan ayı boyunca bölgede görev yapan T.C. Diyanet İşleri Başkanlığından gönderilen Ramazan görevlilerine tüm halk adına teşekkürlerini sundu.

Bayram namazını kıldıran Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ramazan görevlisi Emrullah Kaynar, namazın kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 06:50'de müminler namaza saf tuttular. Diğer namazlardan farklı olarak cemaatte oldukça gençlerin bulunduğu sevindirici bir olaydı.
Namaz sonunda okuduğu bayram hutbesinde Emrullah Kaynar, Ramazan Bayramı'nın bir ay boyunca oruç tutanların bayramı olduğuna dikkat çekti. Kur'an-ı Kerim'de geçen ilgili ayetleri belirterek, bayramlarda kırgınların ve dargınların barışması gerektiğini vurguladı. Bayram hutbesinden sonra edilen dualarla namaz sona erdi.
Namazdan sonra Müslümanlar, kardeşçe kucaklaşıp büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek, Ramazan Bayramı'nı kutlayıp birbirlerine güzel dileklerde bulundular, küs olanlar bayram vesilesiyle barıştı
.

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis geleneksel olarak ikram ettiği bayram kahvesi sırasında Kırcaali’den ayrılan ve Ankara’ya dönen  Ramazan görevlisi Emrullah Kaynar’a teşekkür etti, hediye sundu.

Bu sabah Yeni Camii'nden başka Kırcaali ilinde bulunan yaklaşık 340 cami ve mescitte eda edilen bayram namazı ile tüm bölgede Ramazan Bayramı coşkuyla karşılandı.

 


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER