KIRCAALİ BÖLGESİNDEKİ BELEDİYELER CAN ÇEKİŞİYORCumartesi, 30 Ekim 2010

KIRCAALİ BÖLGESİNDEKİ BELEDİYELER CAN ÇEKİŞİYORHükümet tarafından sağda solda krizin geçtiğine dair açıklamalar yapılırken, Kırcaali bölgesindeki belediyeler can çekişiyor. Bir yıl içerisinde hükümetin uygulamış olduğu ekonomik politika neticesinde iki kez bütçe ayarına giden belediyeler hizmet vermekte zorlanıyor. 2008 yılına nazaran belediyelere merkez bütçeden ve yerel gelirlerden gelen kaynakların % 40 azalması sonrasında bölgedeki 7 belediye de beyaz bayrağı açmakla karşı karşıya.
Vatandaşların hayatını kolaylaştıracak altyapı, su ve kanalizasyon projelerinin birçoğu hükümet tarafından durdurulmuş olması, belediyelerin bütçelerinde öngörülen sermaye giderleri ödeneğinin büyük bir oranda iktidar tarafından kesintiye uğratılmış olması, kriz sebebiyle yerel gelirlerin azalması, yerel yönetimler tarafından sunulan hizmet alanlarını kısıtlıyor.
Belediye başkanları bu durumun temizlik işlerini, ışıklandırmayı etkilediği gibi, yuvalarda, anaokullarında verilen yemek hizmet kalitesini yüksek seviyede tutulabilmesini zora soktuğunu söylüyorlar. Belediyeler verilen hizmetleri kesintiye uğratmamak için Bulgaristan'da her belediyede olduğu gibi ciddi şekilde borçlanmaya gidiyorlar. Aynı şekilde halkın alım gücünün az olması, aile bütçelerine akrep girmesi, tarım alanındaki ana geçim kaynağı tütüncülüğün içinde bulunduğu belirsizlik mevcut durumu yokuşa sürüklüyor. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sıkıntılar daha da artacak gibi görünüyor. Burada en büyük sıkıntı kar yağışıyla başlayacak. Belediyeler kar temizliği ve yol açımı için ihaleler açıyor, ancak fiyatları beğenmeyen şirketler ihaleye girmek istemiyorlar. Bu da belediyeleri kendi imkanlarıyla mevcut araçları kış aylarında hizmet verebilir hale ayarlamaya zorluyor. Bu hazırlık yapılmadığı halde birçok köyün bol karlı kış aylarında dünya ile bağlantısı kopacak, erzak ve gereç malzemelerinin taşınması sekteye uğrayacak. Yollar temizlenmediği halde acil sağlık hizmetinin verilmesi imkansız hale gelecek. Bu yönde belediyeler çok dikkatli ve bilinçli davranmaya çalışıyorlar.
Yerleşim birimi bakımından Kırcaali'de - 117 köy, Krumovgrat'ta - 78, Kirkovo'da - 73, Çernooçene'de - 51, Ardino'da - 51, Momçilgrat'ta - 48 köy ve Cebel'de - 47 köy var. İl genelinde 465 köy ve 5 şehirde toplam 164 019 kişi yaşamaktadır ve birçok açıdan bu halk 7 yerel yönetimin idaresine bağlıdır.
Kırcaali İli işsizlik ve aile geliri bakımından ülkenin son sıradaki üç il arasındadır.


DİĞER HABERLER