Kırcaali Camiinde Hacı Adaylarına Seminer VerildiPazartesi, 30 Eylül 2013

Kırcaali Camiinde Hacı Adaylarına Seminer VerildiBeş bölge müftülüğünden hacı adayları Kırcaali camiinde "seminer" çerçevesinde bir araya geldiler. "Hac"la ilgili bilgilerini arttırmak üzere Koşukavak, Kırcaali, Filibe, Eski Zağra ve Hasköy'den hacı adayları katıldı. Semineri "Başmüftülük adına" yürüten Kırcaali müftüsü Beyhan Mehmed, "Haccın hikmetlerine ve önemine, değinerek, hacıların dikkat etmeleri gereken hususları belirtti.

Maketten yapılan sembolik "Kabe" ekseninde hacerul esved'ten başlayacak olan tavaf, ve safa ile merve arasındaki say uygulamalı olarak anlatıldı. Kana kana zemzemin içilmesi, haccın Arafe vakfesinden ibartet olduğunu „ Cem ile kılınacak öğle ile ikindi", muzdelife, vakfesi ve kılınan namaz ve toplanan taşlar, minada da Cemerat (Şeytan) taşlamanın yapılacağı, ve ardından kesilecek kurban, traş ve ihramdan çıkma olayları anlatıldı.

İstanbul havaalanında hacı adaylarımızın İhrama gireceklerini anlatan Müftü, daha sonrasında dikkat edilmesi gerekli hususları anlattı.

Kutsal topraklarda, kıymetli zamanlarını "çarşıda pazarda değil de". Kabe etrafında nafile namazı kılarak, Kur'an okuyarak, nafile "Umre" tavafları yaparak... ihya etmelerini (zamanlarını geçirmelerini) Müftü özenle belirtti.

Başmüftülüğümüzün görevlendirdiği rehberler sayesinde Kutsal topraklarda, güzel anlar yaşayacaklarını kaydeden Müftü, Mescidi Haram, dışında peygamber efendimizin doğduğu Evi, Mescid-i Nebevi, Sevr ve Hira mağaralarını, Cennetü'l Mualla ve Cennetü'l Baki, Kıbleteyn ve Cin mescidlerini, Uhud dağını v.s. önemli mekanları ziyaret edeceklerini ifade etti ve özellikle rehberlerinden ayrılmamalarını tenbih etti. Hacıların 22 gün Mekke'de kalacaklarını ifade eden Mehmed kabeye veda etmek zordur, fakat Medine'de de Efendiler efendisi (sas)' nin "Kabri Saadetlerinin" bulunması da gönüllere su serptiğini.. ifade etti.
" Kabrim ve minberim arasındaki yer cennet bahçelerinden bir bahçedir".. ve beni vefatımda ziyaret eden, sağlığımda ziyaret etmiş ve görmüş gibi olur" hadislerini hacı adaylarına açıkladı...

Başmüftülük adına Bölge Müftüsü Hacı adaylarına "Birer çanta, Dua Kitabı, defter ve kalem" hediye etti.

Sorularla güzel bir sohbet ortamına dönüşen seminerden hacılar mutlu ayrıldılar . Yakınları, dost ve komşularıyla helalleşmek üzere ayrıldılar.

Allah'ın izniyle Hacı adayları salı günü saat 10'da Kırcaali Camiinden " Telbiye ve Dualarla" uğurlanacak.DİĞER HABERLER